Článek
Americké zbraně nesmí obsahovat žádné součástky pocházející z Číny. Toto federální zařízení teď zkomplikovalo i dodávky velké chlouby amerického letectva – vysoce moderních stíhaček F-35, vyráběných společností Lockheed Martin.
Jeden z dodavatelů součástek do těchto stíhaček – firma Honeywell – na konci srpna oznámil, že slitina použitá v magnetech umístěných v letounech pochází z Číny. Pentagon kvůli tomu následně v souladu s federálním nařízením pozastavil veškeré objednávky letadel na dobu neurčitou, uvedla agentura Bloomberg.
Podle amerického ministerstva obrany je magnet s čínskou slitinou součástí integrované energetické jednotky a nepředstavuje žádný bezpečnostní problém. Bojeschopnost amerického letectva tak není ohrožená.
„Potvrdili jsme, že magnet nepřenáší informace ani nepoškozuje integritu letadla, tato záležitost nepřináší žádná rizika spojená s výkonem, kvalitou ani bezpečností a letový provoz aktivních letounů F-35 bude pokračovat bez omezení,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Russ Goemaere pro americkou televizi CNN.
Podle ministerstva už výrobce našel alternativní zdroj slitiny pro budoucí dodávky.
Mohlo by vás zajímat
Letoun F-35 je podle odborníků budoucností armádního letectví. Tyto radarem obtížně zjistitelné stíhačky páté generace si chce pořídit i Česká republika. „Je to důležité i proto, že letectvo dostane to nejlepší, co je v současné době na trhu. F-35 je nejlepší současný západní letoun, který se dá koupit,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy vojenský analytik Jiří Vojáček.
Pentagon nezveřejnil, kolik dodávek letadel se teď zpozdí ani kolik letounů obsahuje čínskou slitinu. Společnost má letos dodat až 153 letounů F-35 a dosud jich dodala 88.
F-35 je jedním z nejmodernějších stíhacích letadel na světě. USA provozují stovky proudových letadel, jež se dodávají ve třech konfiguracích, klasický stroj F-35A, který využívá letectvo, F-35B pro námořní pěchotu, jenž může přistávat vertikálně, a F-35C, nakonfigurovaný pro provoz letadlových lodí.
„Spolupracujeme s našimi partnery a ministerstvem obrany na zajištění smluvního dodržování v rámci dodavatelského řetězce. Magnet nemá přístup k žádným citlivým informacím o programu. F-35 zůstává pro let bezpečný a my spolupracujeme s ministerstvem obrany na co nejrychlejším vyřešení problému, abychom obnovili dodávky,“ uvedla společnost Lockheed Martin v prohlášení.
Firma prý bez přerušení pokračuje ve výrobě a letových zkouškách. Dokončená letadla, která nemohou být dodána, zatím uskladní.
„F-35 se skládá z 300 000 dílů od více než 1 700 dodavatelů. Všechny dodavatelské díly na letounech F-35 jsou kontrolovány v každé fázi výroby, aby bylo zajištěno, že splňují přísné programové normy před dodáním a nepředstavují pro letouny F-35 žádná rizika,“ cituje firemní prohlášení server The Drive.
Čínská slitina není v poslední době jediný technický problém, který se v souvislosti se stíhačkou řeší. Na konci července americké letectvo všechny aktivní stroje uzemnilo z důvodu kontroly vystřelovacích sedadel Mk 16 od britské firmy Martin Baker. Problém se týkal pyropatron, které mají v případě nouze katapultovat sedadlo i s pilotem. Během kontrol letadel se zjistilo, že v některých strojích chyběly.