Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Velitel významné bojové brigády, která byla první velkou ukrajinskou bojovou formací vycvičenou v zahraničí, byl krátce po návratu do vlasti vyměněn, informuje ukrajinský server The Kyiv Post. Jednotka podstoupila několikaměsíční výcvik ve Francii. Velitele přeložili pouze několik dní předtím, než vyrazila do boje.
Plukovník Dmytro Rjumšin opustil velení 155. mechanizované brigády 12. prosince. Útvar vznikl v polovině roku 2024 a od srpna do listopadu byl sestavován, vyzbrojen a cvičen výhradně na francouzských výcvikových základnách.
Francouzské i ukrajinské vládní zdroje o 155. jednotce mluvily jako o silné bojové jednotce o počtu dvou tisíc mužů, jež byla vyzbrojena lehkými tanky AMX 10 darovanými Francií, 128 bojovými obrněnými vozidly a 18 samohybnými houfnicemi Caesar – jedním z nejúčinnějších dělostřeleckých systémů, které se v rusko-ukrajinské válce používají.
Rjumšin ve svém prohlášení na facebookové stránce brigády uvedl, že je vděčný vojákům, seržantům a důstojníkům za jejich loajalitu a profesionalitu, a řekl, že mu bylo ctí s nimi cvičit. „Děkuji za vaši obětavost, profesionalitu a plodnou práci pro obranu naší země,“ napsal a dodal, že jednotka brzy vyrazí do bojové linie.
Rjumšin byl jedním z nejzkušenějších bojových velitelů Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU), který více než rok sloužil na velitelských postech ve dvou bojových brigádách. Před převzetím 155. brigády byl starším důstojníkem 47. mechanizované brigády. O velení přišel během neúspěšných obranných operací u Avdijivky v Doněcké oblasti, která padla začátkem roku.
„Nedali mu dostatek času,“ tvrdí novinář
Ukrajinský vojenský novinář Jurij Butusov v nedělní reportáži označil Rjumšina za „jednoho z našich nejlepších velitelů“ a prohlásil, že z vedení 155. jednotky dezertovaly během výcviku stovky vojáků, protože se nejednalo o dobrovolníky, ale naverbovali je z donucení. Tvrdí, že dohromady dezertoval téměř tisíc vojáků, ale důkazy neposkytl.
Ukrajinské ministerstvo obrany na žádost serveru The Kyiv Post o komentář v době vydání článku neodpovědělo.
„Velitel pozemních sil ukrajinské armády se rozhodl vytvořit jednotku psů a poníků a nacpal do ní několik tisíc lidí, spoustu z nich doslova z ulice. Navlékli ty lidi do uniforem, řekli jim, že jsou brigáda, do čela postavili schopného velitele, ale nedali mu čas, aby vytvořil jednotnou jednotku. Výsledkem bylo, že spousta vojáků neměla motivaci a dezertovala,“ řekl Butusov.
Ukrajinská poslankyně Maryana Bezuhlová, která často na svém facebooku kritizuje neefektivitu armády, v komentáři z minulého týdne uvedla, že 155. brigádě chybí automobily, vybavení pro elektronický boj či pozorovací a FPV drony a že vojáci a důstojníci jsou nuceni tyto nedostatky dokupovat na vlastní náklady nebo s pomocí dobrovolnických skupin.
Ministerstvo obrany podle ní nedokázalo jednotce dodat ani minimum základního vojenského materiálu. „Velitel byl odvolán. V brigádě panuje chaos,“ napsala. Poslankyně upozornila i na přeřazení operátorů západních zbraňových systémů z jednotky jinam, kde dostali na starost starší sovětské rakety.
Část 155. brigády byla nasazena u Pokrovsku v Doněcké oblasti, kam se v současnosti blíží ruské jednotky.
Francouzská média se během výcviku často věnovala přezdívce jednotky, která zní Anna Kyjevská. Odkazuje na princeznu Kyjevské Rusi provdanou v roce 1051 za francouzského krále Jindřicha I. Heslo 155. brigády „Ils ne passeront pas“ (Neprojdou) zase odkazuje na bitvu na Marně v roce 1914 – krvavou obranu Paříže proti německé invazi.