Hlavní obsah

„Vykouříme je ven.“ JAR odmítá pomoci tisícům nelegálních horníků

Foto: AP Photo, Profimedia.cz

Uzavřený důl v jihoafrickém Stilfonteinu, kde uvázly možná až čtyři tisíce nelegálních horníků.

Dolují v opuštěných a z hlediska bezpečnosti rizikových dolech. Jihoafrická vláda se je snaží deportovat kvůli násilí spojenému s jejich činností v osadách, které obývají a které se většinou nacházejí v blízkosti dolů.

Článek

Jihoafrická vláda oznámila, že nepomůže přibližně 4000 nelegálním horníkům, kteří se pravděpodobně nacházejí v opuštěném dole ve městě Stilfontein v Severozápadní provincii. Informoval o tom server stanice Deutsche Welle.

Ministryně prezidentské kanceláře Jihoafrické republiky Khumbudzo Ntshavheni to zdůvodnila tím, že vláda odmítá pomáhat nelegálním horníkům. „Neposíláme pomoc zločincům. Chystáme se je odtamtud vykouřit. Vyjdou ven. Zločincům se nemá pomáhat, zločinci mají být stíháni. My jsme je tam neposlali,“ řekla.

V Jihoafrické republice vyvolávají nelegální horníci ze zahraničí dlouhodobě společenské pnutí. Důvodem je i to, že někteří z nich bývají zapojeni do trestné činnosti. Velkou pozornost před dvěma lety vyvolal případ hromadného znásilnění, po kterém Jihoafričané lynčovali migranty.

Jihoafrický deník Daily Maverick citoval bezpečnostní analytiky, kteří pochybují o počtu horníků, kteří jsou podle dostupných údajů v podzemí. Podle nich je pravděpodobnější, že se v podzemí nachází asi 2000 osob.

Horníkům postupně dochází jídlo a voda, úřady jim přerušily zásobovací linky s úmyslem vypudit je na povrch. Během posledních týdnů jich vylezlo na povrch přes tisíc, policie je v rámci speciální operace „Vala Umgodi“ neboli „Zavři díru“ pozatýkala.

„SAPS (Jihoafrická policejní služba) je i nadále odhodlána dodržovat zákon a pořádek a vyzývá všechny zbývající nelegální horníky, aby uposlechli policejních výzev a vrátili se na povrch,“ uvedlo jihoafrické ministerstvo policie.

Nebezpečná praxe i nebezpeční horníci

Jihoafrická republika byla kdysi největším světovým producentem zlata, ale v posledních několika desetiletích došlo k poklesu těžby. Řada bývalých důlních lokalit je nyní opuštěna a chátrá.

A právě tisíce nelegálních horníků se v těchto uzavřených dolech snaží najít zlato a další nerosty. Jenže vzhledem ke stavu opuštěných dolů jde o nebezpečnou praxi.

Nelegální horníci jsou ale v mnoha případech podezřelí i z účasti na násilných trestných činech, včetně vražd, loupeží a znásilnění. Dochází mezi nimi k válkám o území, do kterých se zapojují i těžce ozbrojení migranti.

Většina z nich pochází ze sousedních zemí, jako je Lesotho, Mosambik a Zimbabwe.

Doporučované