Článek
Desítky mrtvých a zraněných si podle dostupných zpráv vyžádala exploze v uprchlickém táboře Džabálija na severu Gazy.
Úřady, které v Pásmu Gazy ovládá hnutí Hamás, tvrdí, že za výbuchem je izraelský letecký útok. Ministerstvo vnitra v Gaze uvádí, že „20 domů bylo zcela zničeno při izraelském bombardování, které se zaměřilo na obytnou čtvrť v Džabálji“, píše americká CNN.
Atef al-Kahlout, ředitel indonéské nemocnice v Gaze, televizi řekl, že k nim přivezli stovky mrtvých a zraněných. „Mnoho jich je stále pod troskami.“
Po přeživších pátrají desítky lidí. Francouzská tisková agentura AFP uvedla, že záběry z místa ukazují nejméně 47 těl vytažených ze sutin.
IDF: Mají civilisty jako štíty
Izraelské obranné síly (IDF) posléze útok na Džabáliju potvrdily. Podle mluvčího Daniela Hagariho při něm přišlo o život 50 teroristů, a to včetně velitele džabálijského praporu Hamásu Ibrahíma Biarího, který je považován za jednoho ze strůjců nedávného krveprolití na jihu Izraele.
Základna, na níž útok mířil, podle IDF zahrnovala tunely, místa určená k odpalování raket i skladiště zbraní. Izraelští vojáci se střetli s bojovníky Hamásu za podpory letectva a armáda uvedla, že na místě získala zpravodajské informace a že po operaci tunely zablokovala.
Zároveň tvrdí, že Hamás kontroloval několik civilních budov v oblasti a že při izraelském zásahu byl zničen jeden podzemní tunel, což vedlo ke zřícení několika okolních budov. Hagari dodal, že Hamás i nadále používá civilní obyvatelstvo jako štíty záměrně „a velmi krutým a brutálním způsobem“.
Opět také připomněl výzvu, aby se civilisté na severu Pásma Gazy přesunuli na jih.
Něco jako zemětřesení
Obyvatel tábora Ragheb Aqal řekl, že oblastí otřáslo něco jako „zemětřesení“. BBC popisuje, že fotografie agentury Reuters z místa ukazují budovy srovnané ze zemí a těla vynášená z trosek. Mnohé z nich jsou prý příliš názorné na to, aby je bylo možné publikovat.
Tábor Džabálija se nachází severně od města Gaza a je největším z osmi uprchlických táborů v Gaze. Od července 2023 tam OSN registrovala něco málo přes 116 000 palestinských uprchlíků. Ti se v táboře začali usazovat po válce v roce 1948. Je to malá, ale hustě obydlená oblast, pokrývá pouze 1,4 km2 a je z velké části tvořena obytnými budovami.
Tábor leží v oblasti, kterou Izrael vyhlásil za evakuační zónu.