Článek
Po výbuchu v uhelném dole v severním Turecku zůstalo v pátek pod zemí zablokováno několik desítek horníků. Počet obětí stoupl na 41, oznámil v sobotu z místa neštěstí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Uvedl také, že záchranné práce už skončily, poslední horník, po němž se dnes ještě pátralo, byl nalezen rovněž mrtvý. Informovala o tom agentura Anadolu.
Erdogan vyjádřil soustrast rodinám a uvedl, že příčiny neštěstí se vyšetřují. Rovněž slíbil, že vláda se bude snažit přijmout taková opatření, aby se podobné nehody v dolech už nestávaly. „Už nechceme vidět žádné nedostatky ani zbytečná rizika v našich dolech,“ prohlásil turecký prezident. „Na zasedání vlády okamžitě vyčleníme pomoc a podporu od státu, která je potřeba, a přijmeme relevantní kroky,“ řekl také Erdogan, aniž by je ovšem blíže specifikoval.
V době výbuchu bylo v dole 110 osob, 58 z nich bylo zachráněno, jedenáct lidí je zraněných, uvedl ministr vnitra Süleyman Soylu.
Příčina výbuchu se vyšetřuje. Ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez uvedl, že podle předběžného posouzení výbuch pravděpodobně způsobily hořlavé plyny, které se nacházejí v uhelných dolech.
Neštěstí se stalo v dole ve městě Amasra, které leží v pobřežní provincii Bartin.
Podle pátečního vyjádření guvernérky provincie Nurtaç Arslanové pod zemí uvázlo 49 lidí. „Právě teď je 300 metrů pod vchodem do dolu 44 lidí a v hloubce 350 metrů pět dalších,“ citovala guvernérku agentura Anadolu. Výbuch nastal v hloubce 300 metrů v 17:15 našeho času.
Do oblasti bylo vysláno několik záchranných týmů, i ze sousedních provincií. Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že ruší plánovanou návštěvu jihovýchodní části země a místo toho pojede do Amasry. Vyšetřováním incidentu podle něj byli pověřeni tři státní zástupci.
Země celého světa vyjádřily Turecku soustrast. Řecký premiér nabídl záchrannou pomoc, přestože vztahy mezi oběma sousedy byly v poslední době velmi napjaté, píše agentura AP.
Agentura AP připomněla, že v Turecku při důlním neštěstí v roce 2014 přišlo o život 301 lidí.