Článek
Jihoafrická policie pátrá po vůdci gangu ze státu Lesotho, který pravděpodobně řídil provoz nelegálního zlatého dolu, z něhož minulý týden po několikaměsíčním policejním obléhání vyzvedli 78 těl.
James Neo Tshoaeli s přezdívkou Tygr policii unikl s pomocí některého z úředníků zvenčí, jak v pondělí informovala jihoafrická policie. „Probíhá rozsáhlé vyšetřování s cílem najít osoby, které mu pomohly k útěku,“ oznámila.
Policie důl držela v obklíčení od listopadu, kdy ho odřízla od dodávek potravin a vody ve snaze donutit ukrývající se horníky, aby ho opustili. Pak je chtěly úřady zatknout.
Kromě mrtvých záchranáři od minulého pondělí z dolu poblíž města Stilfontein vytáhli 246 přeživších. Někteří byli podvyživení a dezorientovaní. Horníky, kteří pocházeli především z Mosambiku, Zimbabwe a Lesotha, policie zatkla a obvinila z nelegálního přistěhovalectví, vniknutí na cizí pozemek, nelegální těžby a dalších trestných činů.
Vůdce operací Tygr je „obviňován některými nelegálními horníky z údajné odpovědnosti za některá úmrtí, napadení a mučení, ke kterým mělo dojít podle videozáznamů, jež má policie k dispozici,“ jak stojí v policejním prohlášení. Údajně také hromadil a zadržoval potraviny pro horníky a nechával si je pro sebe.
Na vyzvedávání lidí z dolu se podílel Mzwandile Mkwayi z městečka Khuma, kde žila většina horníků. Tři dny chodil do dolu tam a zpět, aby vynesl mrtvoly a přeživší. „Měl jsem strach. Ti lidé byli rádi že nás vidí. Říkali jsme jim: ‚Jsme tu, abychom vám pomohli, prosím neumírejte,‘“ sdělil agentuře Reuters.
„Těla jsem do pytlů sám ukládal. Nikdy předtím jsem mrtvá těla neviděl. Bude to pro mě traumatizující do konce života,“. Na otázku, proč se přihlásil, odpověděl: „Ti lidé jsou naši bratři. Žijeme s nimi,“.
Policie nevysvětlila, proč do dolu neposílala své pracovníky. Podle generálního ředitele Mannase Fourieho ale bylo lepší, když tam sestupovali dobrovolníci, kteří horníky znali a mohli si získat jejich důvěru.
Těla se z dolu vytahovala pomocí železné klece, která naposledy vyjela na povrch ve čtvrtek, kdy podle dobrovolníků už v dole nikdo nezůstal. Fourie si tím ale není jistý „Pokud se tam někdo ztratil, nikdy se nedozvíte, jestli tam nezůstal,“ řekl agentuře Reuters.
Nelegální hornictví připravuje Jihoafrickou republiku ročně v přepočtu o miliardy korun. Horníci bez příslušných dokumentů se obvykle snaží v dolech opuštěných komerčními těžaři vytěžit vše, co zbylo. Některé z nich jsou pod kontrolou zločineckých gangů.
Vláda horníky označuje za zločince a jeden z ministrů dokonce loni navrhl, aby je z dolu vykouřili.
Místní občané i odborové svazy policejní obléhání odsoudili a odborová organizace GIWASU zásah nazvala „dehumanizací a kriminalizací těchto chudých a zoufalých horníků“.
Během obléhání policie odstranila systém, který horníci dříve používali ke vstupu do dolu, a čekala před otvorem, až vyjdou ven. Vedoucí představitelé komunity a právníci tvrdí, že horníci možnost opustit důl neměli. Policie popřela, že by horníkům bránila odejít. Podle ní se od listopadového začátku obléhání vlastními silami dostalo ven více než 1 500 z nich.
Ministr financí Enoch Godongwana se domnívá, že by stát za úmrtí horníků neměl nést odpovědnost. „Tito lidé dobrovolně vstoupili do dolů a prováděli nezákonné činnosti, přičemž v dole zemřeli. Tvrdit, že za to stát nese vinu je podle mého názoru nemístné,“ řekl na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.
Předpokládá se, že zlato v opuštěných průmyslových dolech v Jihoafrické republice nelegálně těží tisíce lidí. Někteří z nich v podzemí tráví i několik měsíců. Část pracovníků pravděpodobně tvoří nelegální přistěhovalci naverbovaní ze sousedních zemí, aniž by předem věděli, co budou dělat.