Článek
„Zdravím ze Svobodné Sýrie. Právě jsem v Damašku, je tu krásná zima. Všechno je lepší než dřív.“ Těmito slovy uvítal novináře CNN Travel Ajjúb al-Smádí, zakladatel společnosti Syria Scope Travel. „Od pádu Asadova režimu jsou tu všichni hodně optimističtí.“
Když se 8. prosince 2024 v Damašku chopili vlády syrští povstalci, režim Bašára Asada se rozpadl a diktátor, který byl u moci více než 20 let, neslavně uprchl do Moskvy. Nyní nad Damaškem vlaje vlajka se zeleným, bílým a černým pruhem, vlajka „Svobodné Sýrie“, a místní provozovatelé stejně jako al-Smádí doufají, že se jim podaří oživit zdevastovaný syrský turistický průmysl.
Vlády mnoha zemí přitom svým občanům nedoporučují Sýrii navštěvovat. Americké ministerstvo zahraničí před cestami varuje „kvůli riziku terorismu, občanských nepokojů, únosů či ozbrojených konfliktů“, zatímco britské ministerstvo pro zahraniční věci uvádí, že „pokud jste britským občanem v Sýrii, měli byste zemi opustit jakýmkoli možným způsobem“. I přesto sem společnosti zabývající se dobrodružnou turistikou plánují na nadcházející měsíce zájezdy.
Al-Smádí přivítal první turisty na libanonsko-syrské hranici pouhých šest týdnů po svržení Asada. „Kvůli válce ví o Sýrii každý člověk na světě. Teď, když je Asad pryč, jsem si jistý, že bude turistický průmysl rychle růst. A jakmile vlády přestanou říkat ‚nejezděte do Sýrie‘, cestovní ruch exploduje,“ dodal Al-Smádí.
Důkazem dobrého začátku jsou i obnovené lety leteckých společností. Poprvé od roku 2011, kdy se Sýrie ponořila do desetiletí trvající občanské války, která si vyžádala životy statisíců civilistů, obnovily mezinárodní společnosti včetně Qatar Airways a Turkish Airlines provoz v Damašku.
Turisté, nebo špioni?
„V roce 2010 navštívilo Sýrii více než 10 milionů turistů,“ uvedl James Wilcox, zakladatel společnosti Untamed Borders, která se specializuje na dobrodružné destinace a která naplánovala svůj první zájezd do Sýrie od pádu Asadova režimu na duben 2025.
„Cestovní ruch je neuvěřitelně mocným nástrojem, který pomáhá zemím odrazit se ode dna dlouholeté krize. Pomáhá vytvářet naději, a to zejména když bylo zdecimováno mnoho jiných odvětví.“ Před občanskou válkou se cestovní ruch podílel na HDP Sýrie 14 procenty. Historie sahající až do starověku lákala turisty na kouzelná místa, jakými jsou třeba Palmýra, řecko-římské město na seznamu UNESCO, v současnosti z velké části zničené Islámským státem, nebo hrady z křižácké éry, jako Krak des Chevaliers. Damašek je jedním z nejdéle obydlených měst na světě, zatímco pobřeží Středozemního moře, kdysi proslulé svými plážovými letovisky, oplývá tyrkysovými vodami a písečnými zátokami.
Adnan Habbab, ředitel cestovní kanceláře Nawafir Travel and Tours, otevřel v roce 2010 hotel v rekonstruovaném domě z osmanské éry z roku 1836 v damašském Starém městě, taktéž zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO. V době, kdy v předválečné Sýrii kvetl cestovní ruch, byly Habbabovy pokoje plně obsazené. O rok později, když vypukla válka, musel na dlouhou dobu historické dřevěné dveře svého hotelu zavřít. Tak zůstaly až do roku 2017, kdy se linie konfliktu stabilizovala. Přestože Asadův režim v témže roce cestovní ruch částečně obnovil, podle Habbaba šlo jen o vládou kontrolované trasy, které byly pod dohledem policie - a průvodcům, kteří se z nich odchýlili, hrozilo vězení. „Kdykoli jsem do Sýrie přivezl turisty, měl jsem v kanceláři tajnou službu, která se mě ptala, kdo to je, co dělali, co jedli, s kým mluvili. Asadův režim předpokládal, že všichni turisté jsou špioni, dokud se neprokázal opak. Byla to náročná doba pro práci v cestovním ruchu,“ sdělil CNN Habbab ze své kanceláře v jordánském Ammánu, kam ji během syrské války přesunul. Navzdory těmto překážkám touha po obnově syrského turistického průmyslu nikdy neochabla. Al-Smádí, který vyrůstal v Damašku během občanské války a viděl, jak byl jeho rodný dům zničen během bojů, získal v roce 2019 titul v oboru managementu cestovního ruchu.
„Cestovní ruch je vždy první věcí, která je válkou postižena, a poslední, která se z ní vzpamatovává,“ řekl Al-Smádí. „Ale je to moje vášeň. Zajímám se o historii, miluji jazyky a jsem rád, že jsem zůstal v Sýrii. Chci pomoci cestovnímu ruchu, aby se zotavil.“ Al-Smádí si byl prý jistý, že se věci změní, už když v roce 2019 založil svou cestovní kancelář. Nyní, když se jeho průvodcovský kalendář rychle plní, věří, že ten čas už nastal. Habbab, který také znovu otevřel dveře svého hotelu a organizuje zájezdy na jaro 2025, s al-Smádím souhlasí. „Faktem je, že turisté, kteří přijíždí do Sýrie, už mohou chodit, kam chtějí, a mají svobodu,“ řekl. „Syřané se snaží vzpamatovat, obchody a podniky se znovu otevírají. Jsem velmi optimistický, budoucnost bude mnohem světlejší, než bylo posledních 53 let temna pod vládou Asadů.“
Je snad příliš brzy?
Prozatímní vládu tvoří koalice povstaleckých skupin vedená skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou některé státy stále označují za „teroristickou organizaci“. Bývalí členové Asadova režimu jsou po celé Sýrii stále pronásledováni a Červený kříž odhaduje, že 90 procent Syřanů žije v chudobě a 76 procent se kvůli letům války a mezinárodním sankcím potýká s nedostatkem potravin. Mezinárodní cestovní kanceláře, které CNN Travel oslovila, však doufají v rychlé oživení. Dylan Harris, zakladatel britské cestovní kanceláře Lupine Travel, se právě vrátil z návštěvy oblastí, kde hodnotí bezpečnost před nadcházejícími zájezdy plánovanými na květen. „V oblastech, které navštěvujeme, je nejbezpečněji za posledních 14 let,“ řekl Harris. „Jsme si vědomi, že je stále ještě velmi brzy a situace se může rychle změnit. V současné době je země stabilní, ale jasněji bude v březnu nebo dubnu, až bude přechodná vláda několik měsíců u moci. Doufáme, že bude ochotna se podělit o moc a vytvořit inkluzivní koalici, která by připravila novou ústavu a volby. Pokud se však HTS rozhodne jít opačnou cestou, vyhlídky jsou neradostné a riziko návratu k další občanské válce je vysoké.“ James Wilcox z organizace Untamed Borders uvedl, že současná úroveň „relativní stability“ je slibná, přesto není jisté, jak bude země pokračovat. On sám má dlouholeté zkušenosti s organizováním zájezdů do bývalých konfliktních oblastí, včetně Somálska a Čečenska – jeho společnost bude podle jeho slov z těchto zkušeností čerpat, až znovu zahájí své zájezdy do Sýrie – chce „snížit riziko na úroveň, kterou považuje za přijatelnou“. Cestovní kanceláře jako Lupine a Untamed Borders tvrdí, že budou využívat zkušené místní operátory a síť místních kontaktů, aby měly informace o potenciálně rychle se měnících událostech a zmírnily rizika pro své hosty.
Nový druh „temného turismu“
Habbab CNN vysvětlil, že před válkou byli turisté především nadšenci do historie. Po obnovení turistiky v roce 2017 organizoval takzvané „temnější výlety“ převážně pro turisty, kteří chtěli nahlédnout pod pokličku Asadova režimu, a tento trend podle něj bude pokračovat. Trasy pro rok 2025 již zahrnují osvobozenou věznici Sajdnájá, kde Asadův režim mučil a popravoval politické vězně, a města jako Aleppo a Homs, která byla téměř všechna během bojů zničena. Hababb věří, že návštěvy takových míst mohou mít dobrý vliv na vývoj země, protože slouží k lepšímu rozpoznání a připomenutí zločinů režimu. Zároveň mohou pomoci světu lépe pochopit syrskou uprchlickou krizi, která podle odhadů Úřadu OSN pro uprchlíky vyhnala z domovů 14 milionů Syřanů. „Musíme z věznic, kde mučili a zabíjeli lidi, udělat muzea,“ řekl Habbab. „Je to něco, na co bychom nikdy neměli zapomenout. Pomůže to lidem pochopit, že když se Syřané vydávali na lodích do Evropy nebo prchali do Severní Ameriky, měli k tomu důvod. Měli se čeho bát.“ Stejně tak al-Smádí chce, aby turisté navštěvovali místa, jako je Palmýra, která podle něj ve svých zdevastovaných ruinách uchovává historii Sýrie.
Cestovní ruch jako hnací síla
„Je zcela pochopitelné, že lidé mají vzhledem k nedávné historii Sýrie obavy z cestování do této země,“ řekl Shane Horan, zakladatel cestovní kanceláře Rocky Road Travel, která se specializuje na destinace jako Irák, Afghánistán a Jemen. Na únor připravili soukromou cestu do Sýrie a v dubnu zahájí skupinové zájezdy.
„Doporučujeme však návštěvníkům, aby turistiku vnímali jako součást procesu uzdravování země. Návštěva Sýrie nyní poskytuje jedinečnou příležitost být svědkem odolnosti země a přímo přispět k její obnově.“
Gareth Johnson, spoluzakladatel Young Pioneers Tours, vidí v cestovním ruchu sílu, která je v postkonfliktních zemích prospěšná. Jeho společnost plánuje zájezdy, které se schválně časově shodují s kulturními událostmi, včetně Marmaritského karnevalu – křesťanského festivalu, který se slaví v srpnu.
„Stejně jako v každé zemi, do které jedeme, je i zde potkávání lidí různých národností přínosem,“ řekl Johnson. „Nezapomínejme, že Sýrie je jednou z nejvíce sankcionovaných zemí na světě, takže cestovní ruch přinese nejen porozumění, ale také pracovní místa, peníze a ekonomiku, z níž budou mít prospěch všichni.“
To jsou podle něj věci, po kterých místní lidé nejen touží, ale které si skutečně zaslouží. „Přijeďte do Sýrie a budete svědky dějin. Země je teď jako festival,“ prohlašuje Habbab spokojeně. „Jste vítáni. Můžete podpořit syrský lid, ekonomiku, podpořit znovuotevření hotelů a podniků a sdílet s námi tak naše štěstí.“