Článek
Přepočítání části hlasů ukázalo, že sobotní parlamentní volby v Gruzii vyhrála vládní strana Gruzínský sen.
Ve čtvrtek o tom informovala ústřední volební komise s tím, že překontrolovala část hlasů v pěti náhodně vybraných volebních místnostech v každém volebním okrsku, podle agentury AFP to odpovídá zhruba 14 procentům hlasů.
Podle komise přepočítání „nevedlo k významné změně dříve oznámených oficiálních výsledků“, napsala AFP. „Konečné počty se jen mírně změnily v přibližně devíti procentech přepočítaných volebních místností,“ sdělila mluvčí komise.
Vládní strana Gruzínský sen měla ve volbách získat téměř 54 procent hlasů, což opozice odmítla.
Metropoli Tbilisi tak v pondělí zachvátily protesty. Výsledky voleb veřejně odsoudily také Spojené státy a Evropská unie, přičemž vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech.
Firma HarrisX, která uskutečnila jeden z průzkumů zveřejněných bezprostředně po hlasování 26. října, tzv. exit poll, tvrdí, že oficiální výsledky voleb v Gruzii jsou statisticky nemožné.
„Pochyby vzbuzují statisticky nevysvětlitelné nesrovnalosti v údajích ústřední volební komise, které se týkají nejméně 172 523 hlasů ve 27 okrscích, což je více než osm procent ze všech odevzdaných hlasů,“ uvedla firma ve své analýze.
„Ruská speciální operace“
Mezi kritiky výsledků spadá i prezidentka Salome Zurabišviliová, dřívější spojenkyně vládní strany. V parlamentních volbách však otevřeně podporovala opozici a hlasování označila za ruskou speciální operaci.
Připomeňme, že během letošních protestů Zurabišviliová kritizovala vládu za zavádění zákonů v ruském stylu a podporuje směřování země k Evropské unii.
Ve středu prokurátoři uvedli, že předvolali prezidentku k výslechu. Předpokládají, že by měla mít důkazy související s možným falšováním parlamentních voleb. Ta však předvolání odmítla a sdělila, že není na hlavě státu, aby poskytovala důkazy o volebním podvodu, napsala agentura Reuters.
Důkazů je podle ní k dispozici dostatek a prokurátoři by se tak měli soustředit na vyšetřování a „přestat s politickým vyřizováním účtů s prezidentkou“.
Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve kritiku odmítl a ve středu podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Hovořil o možnosti interního vyšetřování, ale na výzvy k mezinárodnímu zapojení do vyšetřování nereagoval, uvedla ČTK.
Vládnoucí strana získala vítězstvím v parlamentu většinu a tím také silný mandát na splnění předvolebních slibů. Mezi ně například patří vstup do Evropské unie, návrat gruzínských regionů okupovaných Ruskem, ale i zákaz opozice.