Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko patřilo v uplynulých letech k zásadním spojencům režimu Bašára Asada. Pomohlo ho udržet u moci, v Sýrii během své intervence v občanské válce vybudovalo několik základen.
Po víkendovém pádu diktátora (který měl na útěku zamířit právě do Ruska) zaznívají otázky, jaký je osud základen i vojáků, kteří na nich působí.
Šéf obranného výboru ruské Státní dumy Andrej Kartapolov v pondělí agentuře Interfax řekl, že základnám a vojákům nic nehrozí a že jejich bezpečnost je plně zajištěna.
To nicméně rozporují vlivní vojenští blogeři, jako je například účet přezdívaný Rybar nebo RAG&E, podle nichž je situace v Sýrii velmi špatná. Některé jednotky jsou zcela odříznuté a jejich záchrana je prakticky nemožná, napsal s odkazem na zmíněné účty například americký server Newsweek.
„Minimálně jedna skupina ruských vojáků je stále odříznuta od našich hlavních základen v regionu. Nemají šanci se prosadit sami. Na pomoc se nedá čekat. Vojenské řešení tohoto problému neexistuje,“ napsal o situaci RAG&E.
Další vlivný bloger Fighterbomber uvedl, že Rusko má v Sýrii vojenský personál čítající „několik tisíc“ lidí a také desítky kusů techniky.
Jeden z ruských vojáků natočil záběry z tamní základny, kterou opustily proasadovské jednotky a zanechaly tam uniformy a vybavení. Video sdílel například investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA).
Zdroj z Kremlu podle státní agentury TASS uvedl, že Rusko je v kontaktu s představiteli syrské ozbrojené opozice, jejíž vůdci se podle něj zaručili za bezpečnost ruských základen a diplomatického zastoupení v zemi. Dodal, že Moskva si přeje, aby „pokračoval politický dialog v zájmu syrského lidu a rozvoje dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Sýrií“.
Ze satelitních snímků přitom bylo zřejmé, že například na ruskou leteckou základnu u Latákie během víkendu dorazilo několik velkokapacitních letounů. Pravděpodobně tak docházelo k evakuaci personálu a techniky, jak už dříve napsal na sociální síti X odborný server The War Zone.
Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) pak přinesla zprávu, že v přístavu Tartús, kde se nachází jediná základna ruské námořní flotily ve Středozemním moři, odplouvají ruská válečná plavidla. Potvrdil to i ruský proválečný bloger Rybar, jehož informace bývají obvykle poměrně spolehlivé.
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je nyní předčasné hovořit o zachování ruských základen v Sýrii. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí řekl, že rozhodnutí o budoucnosti ruských vojenských základen budou činit až nové syrské úřady.
Pád Bašára Asada
FOTKY: Jak bydlel syrský diktátor