Hlavní obsah

Mapa: Voda u Valencie spolkla desítky kilometrů měst a vesnic

Foto: Profimedia.cz

Snímek z městečka Paiporta, jednoho z nejhůře zasažených.

„Viděli jsme mladého muže, jak ho voda dostihla na volném prostranství. Vylezl na střechu auta a my jsme pozorovali, jak se snaží přeskočit na jiné auto, ale proud ho strhl a odnesl pryč,“ popsal jednu ze situací Eliu Sánchez.

Článek

Bleskové povodně, které před pár dny zasáhly jihovýchod Španělska, mají už přes 200 obětí.

Záchranné práce stále nekončí. Objevují se satelitní snímky i svědectví ze zasažených míst, z nichž je zřetelné, jak velká oblast dostala tvrdou ránu.

Zatopených vesnic, městeček a čtvrtí je víc než deset a pás zdevastované oblasti se táhne desítky kilometrů, uvádí valencijský regionální deník Las Provincias.

Mausoleum plné bahna

Mezi nejhůř postižené oblasti jednoznačně patří městečko Paiporta ležící na jižním okraji Valencie. Počet mrtvých tam podle Las Provincias dosáhl 60, ale místní se obávají, že jich bude ještě víc.

Ulice města, jehož obyvatelé podle španělských médií nic podobného v historii nepamatují, se rázem staly řekami, které vnikaly do domů a odnášely auta ze silnic.

„Paiporta je jedno velké mauzoleum,“ píše regionální deník a dodává, že ve městě je po povodních hrobové ticho. Lidé, kteří pracují na odklízení trosek a hromad naštosovaných automobilů v ulicích, se prý děsí, kolik mrtvých uvnitř ještě najdou.

V Paiportě se odehrál i tragický příběh Lourdes Maríy Garcíaové, kterou spolu s její tříměsíční dcerou odnesla voda, když byla s partnerem na cestě autem pryč z města. Muž se médiím svěřil, že se mu podařilo dostat ven z auta, ale ženu s dítětem zachránit nedokázal. Těla se našla až ve středu večer.

Smrtící byla povodeň i pro obyvatele místního domu seniorů. Zemřelo nejméně šest z nich, kteří se nestihli dostat do vyšších pater, než voda spodek budovy zaplavila.

Děsivé scény popisují i svědci z nedaleké vesnice Sedaví: „Nikdy jsem si nemyslel, že něco podobného uvidím,“ řekl novinářům Eliu Sánchez. „Viděli jsme mladého muže, jak ho voda dostihla na volném prostranství. Vylezl na střechu auta a my jsme pozorovali, jak se snaží přeskočit na jiné auto, ale proud ho strhl a odnesl pryč,“ vylíčil hororovou vzpomínku.

Voda přišla vmžiku

Voda se jižním předměstím Valencie rozlévala velmi rychle. Lidé podle svědectví zjevně často neměli šanci stihnout reagovat.

„Slyšela jsem zvláštní hluk a říkala jsem dceři, jestli to může být voda, ona mi jen řekla, že ano, ale že už teče po ulici. Podívaly jsme se ven a viděly jsme, jak voda odnáší auta a hladina vmžiku vystoupala až k oknům sportovního centra,“ popsala svou zkušenost Inma z městečka Benetússer ležícího hned vedle Sedaví.

Přímý zásah dostala i čtvrť La Torre ležící přímo u koryta řeky Turia na jihu Valencie. Podle novinářky z místního deníku je podle stop na fasádách domů vidět, že voda tam v některých místech dosáhla do výšky dvou metrů.

I tam hasiči při odklízení trosek nacházejí mrtvá těla. V jedné garáži jich bylo osm.

Podobně vysoko údajně voda vystoupala i v sousední čtvrti Picanya, hodně tamních domů má ale podle Las Provincias vyvýšené přízemní patro, takže vytopené jsou většinou jen garáže.

Torrent zasáhly sesuvy půdy

Jihovýchodní městskou část Torrent s 90 tisíci obyvateli zasáhly mimo velké vody i sesuvy půdy, které blokují silnice a poškodily několik mostů spojujících čtvrť se zbytkem města.

Technici podle místního tisku zatím posuzují míru poškození mostů, které se nezřítily, a čekají, až uschne bahno, aby se k nim mohli dostat blíž a posoudit situaci z větší blízkosti.

Zasaženy zdaleka nebyly jen čtvrti Valencie nebo městečka a vesnice v přímém sousedství. Voda zaplavila dalších mnoho obcí až do vzdálenosti desítek kilometrů jižně od regionální metropole.

Jedním z nich je Catarroja ležící několik kilometrů jižně od zmiňované Paiporty. I tam jsou ulice plné naplavených trosek a aut. Po vsi podle novinářů chodí lidé hledající své pohřešované blízké.

Podobná je situace v sousední vesnici Massanassa, kde si lidé stěžují, že se jim nedostalo skoro žádné pomoci a museli si první den po katastrofě poradit víceméně sami. Ze zoufalství tam podle výpovědí místních někteří vzali útokem místní supermarkety a obchody, aby si opatřili pitnou vodu a něco k jídlu.

Několik mrtvých našli záchranáři i v domech v Algemesí, městečku vzdáleném asi 25 kilometrů jižně vzdušnou čarou od Valencie.

Nejhorší směna v životě

Voda se dostala také daleko na východ od města. Ve čtvrti Riba-roja de Turia bylo podle deníku Las Provincias v úterý uvězněno asi tisíc pracovníků místního logistického a industriálního komplexu.

Lidé tam na začátek záchranné akce čekali celou noc a poslední z nich se z místa dostali až ve středu odpoledne. Před vodou utíkali na střechy budov i nákladních vozů.

Zdevastovaná je i další čtvrť na východě Valencie zvaná Aldaia. Podle posledních zpráv se tam zatím v nánosech bahna a proudem stržených automobilů našla čtyři mrtvá těla a další lidé se pohřešují.

„Nejvíc ze všeho teď potřebujeme pomocnou sílu a techniku, abychom mohli odklidit auta. Navíc dochází ke krádežím a rabování. Panuje tu pocit absolutní nejistoty,“ řekl místnímu deníku jeden z místních obyvatel Guillermo Luján. „Je to hrozné. Jako válečná zóna,“ dodal.

Související témata:

Doporučované