Článek
Tvar vnitřního jádra Země se dle skupiny vědců za posledních 20 let možná změnil.
Dle profesora Johna Vidaleho, jenž výzkum vedl, se obvykle předpokládá, že vnitřní jádro má tvar koule, ale jeho okraje se ve skutečnosti mohly místy deformovat o 100 metrů a více.
Zemské jádro je tepajícím srdcem naší planety, protože vytváří magnetické pole, které chrání život před spálením slunečním zářením, připomíná server BBC. Vnitřní jádro se otáčí nezávisle na kapalném vnějším jádru a na zbytku planety. Bez tohoto pohybu by Země zanikla a podobala by se spíše pustému Marsu, jenž před miliardami let ztratil magnetické pole.
Nová analýza zkoumala vzorce seismických vln ze zemětřesení, která se opakovala na stejném místě v letech 1991 až 2023. Výzkum byl publikován ve vědeckém časopise Nature Geoscience. Vědci se původně snažili zjistit, proč se vnitřní jádro okolo roku 2010 zpomalilo. Profesor Vidale, vědec zabývající se výzkumem Země z University of Southern California, skutečně našel důkazy, jež teorii potvrzují.
Jeho tým však také našel důkazy o měnícím se tvaru vnitřního jádra. Zdá se, že k tomu dochází na hranici vnitřního a vnějšího jádra, kde se okraj pevného vnitřního jádra dotýká extrémně horkého kapalného vnějšího jádra. Deformaci pak dle výzkumu může způsobovat proudění kapaliny ve vnějším jádru a také tah nerovnoměrného gravitačního pole.
„Ve vědě se obecně snažíme zkoumat věci tak dlouho, dokud je nepochopíme. S největší pravděpodobností toto zjištění neovlivní náš každodenní život ani o píď, ale opravdu chceme pochopit, co se děje v nitru Země,“ řekl Vidale.
Zároveň vyzval k opatrnosti, pokud jde o hypotetické přenášení těchto zjištění do představ, že se jádro v dohledné době přestane otáčet. Dle něj stále existuje spousta neznámých.
„Nejsme si stoprocentně jisti, že tyto změny interpretujeme správně,“ prohlásil s tím, že hranice vědeckého poznání se neustále mění a stejně jako mnozí, ne-li všichni výzkumníci, se i on v minulosti mýlil.