Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čínské vměšování do letošních voleb v Litvě, která je členem EU a NATO, „rozhodně nelze vyloučit“. Je tomu tak kvůli litevské podpoře Tchaj-wanu, uvedl ve čtvrtek šéf litevské kontrarozvědky. Informovala o tom agentura Reuters.
Litva stejně jako většina světa neudržuje s Tchaj-wanem plnohodnotné diplomatické vztahy, ale udržuje s ním čilé ekonomické i politické kontakty. Důvodem je historický spor o to, kdo má právo reprezentovat jednotnou Čínu. Od konce čínské občanské války v roce 1949 se o to přou komunisté v Pekingu s vládou v Tchaj-peji.
Evropská unie podala v lednu 2022 žalobu u Světové obchodní organizace a obvinila Čínu z diskriminačních obchodních praktik vůči Litvě. Výzva byla pozastavena v lednu 2024. „Řekl bych, že scénář pokusu o ovlivnění voleb rozhodně nelze vyloučit… Mám na mysli především Čínu,“ řekl novinářům Darius Jauniskis, vedoucí litevského odboru státní bezpečnosti.
Litevská parlamentní vládní koalice se před nástupem do funkce v roce 2020 zavázala podpořit „ty, kteří bojují za svobodu na Tchaj-wanu“, a její tchajwanskou politiku široce podpořil i prezident země Gitanas Nauseda. Nausedu čekají volby v květnu, parlamentní volby se budou konat v říjnu. „Zjišťujeme velký zájem o volby, jak prezidentské, tak parlamentní. Jsou pro Čínu velmi důležité kvůli naší tchajwanské politice,“ řekl Jauniskis.
Čína v roce 2023 zvýšila své špionážní úsilí v Litvě, uvedly mimo to ve čtvrtek litevské zpravodajské služby ve výročním hodnocení. „Bylo zjištěno, že kybernetičtí aktéři napojení na Čínu pravidelně sondovali litevské vládní instituce s cílem proniknout do jejich sítí,“ stojí ve zprávě podle Reuters.