Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kardinál Giovanni Angelo Becciu, kdysi jedna z nejmocnějších osobností Vatikánu, oznámil na generální kongregaci kardinálů své odstoupení z konkláve - tajné volby nového papeže, která začne 7. května. Ačkoli byl v minulosti odsouzen za finanční zločiny, konkláve se podle pravidel stále mohl účastnit. Rozhodl se ale „podřídit vůli papeže Františka“, ačkoliv stále trvá na své nevině, píše CNN.
Sardinský kardinál zastával do roku 2018 funkci „sostituta“, tedy zástupce, ve Státním sekretariátu Svatého stolce, tedy jakéhosi papežského personálního šéfa. Tato funkce Becciuovi poskytovala výsady chodit za papežem a autoritu v celé ústřední církevní správě.
Býval tak číslem tři ve vatikánské hierarchii hned za státním sekretářem a samotným Svatým otcem, později byl přesunut na pozici vedoucího vatikánského oddělení pro ustanovovaní svatých.
„Nevolič“ stále kardinálem
V roce 2020 však od papeže Františka dostal příkaz vzdát se „práv a výsad“ kardinála poté, co se zapletl do vatikánského finančního skandálu, a o tři roky později byl odsouzen za zpronevěru a podvod. Vyšetřování se soustředilo na investici Svatého stolce do londýnské nemovitosti, při níž církev přišla o desítky milionů dolarů.
Soud Becciovi udělil trest odnětí svobody na pět a půl roku a stal se tak prvním kardinálem, který byl odsouzen vatikánským trestním soudem. Kardinál, který vždy tvrdil, že je nevinný, však podal odvolání, které se v současné době stále projednává. Během tohoto procesu může nadále žít ve vatikánském bytě.
Ačkoli výzva vzdát se práv a výsad přišla ještě dávno před vynesením rozsudku a odsouzený byl označen za „nevoliče“, Becciu stále mohl zůstat kardinálem a papež František ho dokonce pozval na zasedání konzistoře, kde se papež obrací na kardinály o radu.
Pokyny pro nadcházející konkláve byly tedy nejasné - i proto, že papež František nikdy nevydal dokument, ve kterém by sardinského kardinála vylučoval z konkláve. Bez něj jej podle vatikánských právních expertů vyloučit nelze. Přestože Becciu tedy ztratil svá práva a výsady, nebyl nikdy technicky odvolán z kolegia kardinálů a mohl se tak účastnit diskuzí před konkláve.
Svatá vůle papeže
To vysvětluje, proč se Becciu jako odsouzený kardinál dožadoval účasti na konkláve a způsobil tak ve Vatikánu patovou situaci. Hrozilo totiž, že by následná volba papeže byla označena za neplatnou, pokud by kardinálové byli nuceni o této otázce diskutovat. Pokud by odhlasovali vyloučení Beccia z konkláve, mnozí by řekli, že volba byla neplatná, protože kardinál byl vyloučen neprávem. Pokud by hlasovali pro jeho účast, další by řekli, že volba byla rovněž neplatná, protože byla „kontaminovaná“.
Ještě před týdnem Becciu prohlašoval, že neexistuje žádná výslovná vůle vyloučit ho z konkláve. Nakonec však oznámil, že se formálně stahuje. „Rozhodl jsem se podřídit, tak jako jsem to vždy dělal, vůli papeže Františka nevstupovat do konkláve. Zároveň ale zůstávám přesvědčen o své nevině,“ uvedl ve svém prohlášení.
„Kardinál trvá na tom, že má právo volit, a mnoho kardinálů s ním souhlasí, ale obětoval se pro dobro konkláve a pro dobro církve,“ řekl pro The Spectator Nico Spuntoni, vatikanolog a publicista římského deníku Il Tempo. Becciu neuvedl důvod svého rozhodnutí a odmítl se jakkoli vyjádřit. Očekává se ale, že tak učiní, až písemně potvrdí stažení své žádosti o kandidaturu.
Konkláve je tajná volba nového papeže, vůdce zhruba 1,4 miliardy katolíků na celém světě, které se mohou účastnit kardinálové mladší 80 let. To je za současného stavu 135 oprávněných kardinálů, spadal by mezi ně ve svých 76 letech i Becciu.
Přestože přibližně 110 ze 135 kardinálů volitelů jmenoval papež František, což by mělo zajistit zvolení liberálního kardinála papežem, konkláve jsou často nečekaná. Například v roce 2013 se o Františkovi jako o potenciálním papeži nikdo nezmínil. Právě to učinilo otázku Becciova zapojení v hlasování tak zásadní, protože i jeden hlas by mohl mít velké důsledky.