Hlavní obsah

Vítězství pro demokraty. „Padouch“ Musk táhl více než „hrdina“ Trump

Foto: Profimedia.cz

Elon Musk podpořil konzervativního soudce ve volbách ve Wisconsinu miliony dolarů. Přesto jeho kandidát jednoznačně prohrál. (Na snímku Musk během kampaně ve Wisconsinu).

Demokraté slaví vítězství v boji o nejvyšší soud v klíčovém státě Wisconsin. Na Floridě ve dvou hlasováních do Sněmovny reprezentantů sice prohráli, ale jejich podpora proti minulým volbám výrazně vzrostla.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byly to volby, které měly mít zásadní dopad na vývoj a směřování západní civilizace. Tak hlasování v boji o nejvyšší soud amerického státu Wisconsin označoval miliardář a nejbližší poradce prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk.

V jeho představě by tamní soud, ideologicky nakloněný republikánům, pomohl prosazovat Trumpovu ekonomickou a sociální agendu, která USA radikálně mění, a vést k vlně dalších konzervativních soudních triumfů po celé zemi.

Do boje přitom Musk investoval 25 milionů dolarů a voliče rovněž finančně motivoval. Tyto volby tak vstoupily do historie jako nejdražší svého druhu ve státě Wisconsin. Republikánští a demokratičtí mecenáši do nich totiž „nalili“ dalších 75 milionů dolarů.

Poražený republikánský kandidát, soudce Brad Schimel, vsadil vše na personu Donalda Trumpa. Sliboval, že bude „jeho soudcem“, a nosil na volební mítinky červenou kšiltovku Trumpova hnutí MAGA (Make America Great Again).

Podle listu The Washington Post se Schimelova kampaň snažila kopírovat strategii té Trumpovy z minulého roku: Pokusila se zvýšit volební účast ve Wisconsinu tím, že identifikovala Trumpovy příznivce, kteří k volbám nechodí a už vůbec je nezajímá hlasování do nejvyššího soudu.

Nic z toho ale nezafungovalo, demokratů přišlo hlasovat daleko víc.

Jak napsal list The New York Times (NYT), voliče více než „hrdina“ Trump k urnám přitáhl „padouch“ Musk.

Toho demokraté kolektivně nenávidí kvůli jeho snahám výrazně osekat federální vládu. Muskův úřad pro efektivitu (DOGE) už propustil desítky tisíc federálních zaměstnanců včetně vojenských veteránů. Nově se na nátlak DOGE rozloučilo ministerstvo zdravotnictví s deseti tisíci zaměstnanci.

Demokratická kandidátka na post soudkyně nejvyššího soudu státu Wisconsin Susan Crawfordová tak z tohoto demokratického vzepětí těžila a nakonec svého konzervativního rivala porazila přesvědčivě. Po sečtení zhruba 95 procent všech hlasů vedla o pohodlných deset procentních bodů.

„Jako malá holka, která vyrůstala v Chippewa Falls (město ve Wisconsinu, pozn. redakce), jsem si nikdy nedokázala představit, že budu bojovat za spravedlnost ve Wisconsinu proti nejbohatšímu muži na světě,“ řekla soudkyně Crawfordová za bouřlivého jásotu na svém úterním volebním večírku v narážce na Muska a jeho kampaň.

Foto: Profimedia.cz

Vítězná Susan Crawfordová během povolebních oslav.

Podobně jako duo Musk–Trump i demokraté tyto volby vnímali jako nesmírně důležité. Nejvyšší soud byl před hlasováním rozdělen v poměru 3 : 3 na liberálně orientované a konzervativně inklinující soudce.

Crawfordová tak dodá soudu „demokratickou“ většinu, a to ve státě, kde je politika zablokovaná. Guvernérem je tu totiž demokrat, místní kongres ale kontrolují republikáni. O zákonech či nařízeních tak často rozhoduje právě soud. Ten může navíc překreslit volební okresy Wisconsinu a dát jedné či druhé politické straně šanci na zisk více křesel do federálního Kongresu ve volbách příští rok.

Volby ve Wisconsinu

Tento tradičně demokratický stát společně s Michiganem a Pensylvánii patří do takzvané „Modré zdi“. Donald Trump tady ale dvakrát dokázal vyhrát, a získal tak prezidentství. Podle stanice CNN jsou zdejší volby do nejvyššího soudu v posledních pěti volebních cyklech indikátorem nálady voličů. Naznačují totiž, kdo v následujícím roce vyhraje i volby do Kongresu. Navíc, jak volí Wisconsin, tak volí celá země, píše k tomu CNN.

Zastavit Trumpa

Demokraté teď cítí, že by do Washingtonu, D.C. mohli ve volbách příští rok poslat dva poslance navíc a získat alespoň nad jednou z komor Kongresu kontrolu, píše NYT.

Demokratická strana by tak mohla začít přinejmenším brzdit Donalda Trumpa, který od nástupu do Bílého domu zatím vládne převážně jen za pomoci svých prezidentských výnosů a v posledních týdnech dokonce dává najevo, že by se mohl ucházet o třetí (neústavní) mandát. Jeho někdejší poradce Steve Bannon dokonce nedávno řekl, že jeho „operativci už na tom pracují“.

Vedle voleb ve Wisconsinu Amerika sledovala ještě kongresové volební klání na Floridě. Ve hře tam byla dvě republikány opuštěná křesla.

V tamním prvním okrese svůj post totiž opustil republikán Matt Gaetz, který se neúspěšně ucházel o post ministra spravedlnosti v Trumpově vládě, šestý okres zastupoval Michael Waltz, než se ujal místa poradce prezidenta pro národní bezpečnost. O jeho setrvání v této funkci po skandálu s platformou Signal nicméně panují ve Washingtonu velké pochyby. Waltz prý podle deníku The Wall Street Journal ztrácí uvnitř Bílého domu podporu.

Nejtěsnější většina za sto let

Republikáni obě křesla uhájili. Demokraté ale i zde mohou mít důvod k optimismu. Donald Trump totiž v těchto dominantně konzervativních okresech loni na podzim v prezidentském boji s demokratkou Kamalou Harrisovou vyhrál o 35, respektive 30 procentních bodů. Oba vítězní republikáni zhruba jen o 15.

Konzervativci nicméně rozšíří své zastoupení v Kongresu na 220 křesel, zatímco demokraté zůstanou na 215. Podle CNN se stále jedná o nejtěsnější většinu, kterou kdy jedna ze dvou stran v Kongresu za posledních sto let měla.

Doporučované