Článek
V Srbsku v neděli voliči ve více než 8000 volebních místností rozhodovali o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení hlavního města Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Jasným favoritem supervolebního dne byl dosavadní prezident Aleksandar Vučić, který usiloval o druhé funkční období.
Podle odhadů společností CESID a IPSOS, založených na vzorku dosud sečtených hlasů, jasně zvítězila stávající hlava státu a jeho Srbská pokroková strana (SNS).
Dle prvních odhadů získal Vučić 59,8 procenta hlasů, informovala agentura Reuters. Pokud se takto výrazné vítězství potvrdí, nebude nutné pořádat druhé kolo prezidentských voleb.
K přesvědčivému vítězství má nakročeno také Srbská pokroková strana, proti níž kandidovala částečně sjednocená opozice. SNS si připsala podle dosavadních odhadů 43,3 procenta odevzdaných hlasů.
Vučić je určující osobou srbské politické scény v posledních deseti letech, ve svých rukou za tu dobu soustředil téměř veškeré mocenské páky v zemi. Při svém prvním zvolení v roce 2017 získal hned v prvním kole 55 procent hlasů.
Většina tradičně rozdrobené demokratické opozice šla tentokrát do parlamentních voleb společně v koalici Sjednoceni pro vítězství Srbska. Postavila rovněž prezidentského kandidáta, bývalého náčelníka generálního štábu Zdravka Ponoše. Tomu přisuzují agentury zisk 17,1 procenta hlasů.
Opoziční organizace uvedly, že během hlasování zaznamenaly řadu nesrovnalostí. Opoziční volební kontroloři hlásili mnoho odevzdaných hlasů lidí, kteří už jsou po smrti, nebo neexistují.
Aktivisté vládní strany údajně za hlasy nabízeli lidem peníze.
Opoziční představitel Pavle Grbović byl napaden u kanceláře Vučičovy strany na předměstí Bělehradu a utrpěl poranění obličeje. Hlášeno je však také napadení představitele vládní strany ve městě Niš.
Na „supervolební den“ dohlíželo více než 4000 pozorovatelů z domácích nevládních organizací, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Rady Evropy a poprvé také z delegace Evropského parlamentu. Nezávislá bělehradská agentura CESID oznámila několik nesrovnalosti, kvůli nimž muselo být hlasování ve dvou volebních místnostech hlasování dočasně přerušeno.