Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Za červen a červenec bylo v zemích Evropské unie nahlášeno 19 případů viru oropouche (OROV), který se sem dostal ze zemí Jižní a Střední Ameriky a Karibiku. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo varování před riziky spojenými s cestováním do těchto oblastí s vysokým výskytem viru, informuje server Politico.
Virus oropouche na člověka přenáší infikované mušky a komáři. Za přirozené hostitele jsou považováni volně žijící ptáci a savci. OROV má podobné příznaky jako horečka dengue, malárie nebo zika.
Virus může způsobovat horečku, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, bolesti svalů a kloubů, vyrážku nebo citlivost na světlo. Je nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Může vést k potratu, vývojovým problémům a deformacím plodu, varovalo ECDC s tím , že tyto skutečnosti jsou „stále předmětem šetření“.
Od začátku roku 2024 do 23. 7. 2024 bylo v pěti zemích Severní a Jižní Ameriky (Brazílie, Bolívie, Peru, Kuba a Kolumbie) hlášeno více než 7700 případů OROV, z toho téměř 7000 případů v Brazílii, uvádí Státní zdravotnický ústav .
Dvanáct případů výskytu OROV bylo zaznamenáno ve Španělsku, pět v Itálii a dva v Německu. Všechny souvisely s nedávnými cestami na Kubu a do Brazílie, uvedlo ECDC ve svém prohlášení.
Zika virus
Zika virus způsobuje infekční onemocnění zika vyskytující se především v Latinské Americe. Virus je přenášen na člověka infikovaným komárem rodu Aedes egypti. Tento komár šíří také viry dengue a chikungunya.
Průběh onemocnění bývá obvykle mírný a asymptomatický. Mezi nejčastější projevy patří horečka, zánět spojivek nebo bolesti kloubů. Závažný průběh je neobvyklý, fatální průběh je vzácný.
Objevilo se však podezření, že pokud je nakažena těhotná žena, může dojít k mikrocefalii u jejího dítěte a vyvolání syndromu Guillain-Barré (akutní postižení periferních nervů, včetně míšních kořenů).
Brazilské ministerstvo zdravotnictví začalo situaci řešit v červenci poté, co se čtyřem matkám nakaženým ROV narodily děti s mikrocefalií, tedy menší hlavou, než by měly mít.
Stejně tak virus zika způsobuje vrozené deformace. V letech 2015 a 2016 bylo v Brazílii zaznamenáno více než 3500 případů mikrocefalie u kojenců z přibližně 1,5 milionu nakažených v rámci rozsáhlé epidemie, uvedl časopis Science.
Proti OROV prozatím neexistuje žádná vakcína ani lék. Léčba je podle SZÚ pouze symptomatická. Jedinou ochranou je prevence: moskytiéry, dlouhé oděvy nebo repelenty. I když je onemocnění jen zřídka smrtelné, Brazílie v nedávné době zaznamenala první dvě úmrtí na světě na tento virus. Ženám bylo 20 let.
Pravděpodobnost, že se člověk v Evropě nakazí, je velmi nízká, jelikož mušky a komáři přenášející virus se v Evropě nevyskytují. Navíc zatím není známý případ, kdy by se virus přenesl z člověka na člověka.