Článek
Fascinující podívanou vytvořil mrak minulý čtvrtek nad městem Bursa v severozápadním Turecku, které se nachází na úpatí hory Uludag, píše server Insider.
Přírodní úkaz některým lidem připomínal hrozivé mimozemské těleso. Žádnou katastrofu s sebou ale naštěstí nenesl. Ve skutečnosti šlo o pozoruhodný meteorologický úkaz zvaný altocumulus lenticularis.
Ten nejčastěji vzniká při výrazném proudění přes terénní nerovnosti, jako jsou hory nebo jiné překážky. Vítr se po přechodu přes horský hřeben rozvlní a ve vrcholcích těchto vln vznikají při dostatečné vlhkosti oblaka.
K růžovému zbarvení pak dochází podle meteorologa Marshalla Shepherda kvůli tzv. irizaci. Ta je důsledkem ohybu světla ze slunečních paprsků, které prochází vodními kapičkami v oblaku.
Meteorologický rekord
Světová meteorologická organizace vyhlásila rekordy v kategorii nejdelších blesků. „Družice je sledují teprve krátkou dobu. Je možné, že další rekordy přijdou,“ říká pro Seznam Zprávy členka vyhodnocovací komise Ivana Kolmašová.
Asi nepřekvapí, že přírodní zvláštnost v Turecku přitáhla pozornost fotoaparátů, a zaplavila tak sociální sítě. Někteří uživatelé ale vyjádřili nad fotografiemi kolujícími po internetu jisté pochybnosti.
„Neuvěřitelná formace mraků, kterých jsme byli svědky v Turecku. Vznikly při posteditaci, nebo byly skutečné?“ ptá se jedna uživatelka na twitteru.
Turečtí meteorologové ale potvrdili, že jde o skutečný jev, pro který navíc panovaly vhodné podmínky.