Článek
O unikátním jevu na svém webu informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Perseverance na starosti.
Záběry, které trvají 40 sekund, zachycují přechod většího ze dvou měsíců rudé planety s názvem Phobos přes sluneční kotouč. Podle JPL automatický průzkumník snímky pořídil pomocí „kamery nové generace“ Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den (408. pozemský den) své mise na sousední planetě.
„Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz obvykle na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.
„Tato pozorování mohou vědcům pomoci lépe porozumět oběžné dráze měsíce Phobos a tomu, jak jeho gravitace působí na povrch Marsu, což v důsledku formuje kůru a plášť rudé planety,“ vysvětlila Laboratoř tryskového pohonu význam uvedeného videa.
Fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila už v roce 2004 dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později v tom pokračoval další rover Curiosity.
Ale Perseverance poskytl dosud nejvíce přiblížené video přechodu měsíce Phobos přes kotouč hvězdy naší planetární soustavy. Navíc s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.
Perseverance přistál na Marsu loni 18. února v kráteru Jezero. Podle přesvědčení vědců se tam před 3,5 miliardami let nacházela voda, a právě proto by se tam mohly uchovat stopy případného někdejšího života.
Cílem mise je totiž především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.