Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na nejméně 49 mrtvých stoupla bilance prudkých dešťů a bouřek, které postihly během posledních tří dnů Pákistán. Úřady na jihozápadě země vyhlásily stav nouze, informovala agentura AP.
Mezi oběťmi jsou i zemědělci, které zabily blesky při sklízení pšenice.
Na severozápadě a východě země strhla voda po silných deštích desítky domů. V provincii Paňdžáb zahynulo 21 lidí a stejný počet obětí hlásí i provincie Chajbar Pachtunchvá, která hraničí s Afghánistánem.
Deště zasáhly také hlavní město Islámábád a zabily sedm lidí v provincii Balúčistán na jihozápadě země. Voda zaplavila ulice Péšávaru na severozápadě a Kvéty, metropole Balúčistánu.
Pákistánský odborník na životní prostředí Rafaj Alam agentuře AP řekl, že tak silné dubnové srážky jsou nezvyklé. „Před dvěma lety zažil Pákistán v březnu a dubnu vlnu veder a teď tu máme deště kvůli klimatickým změnám, které také způsobily povodně v roce 2022,“ dodal.
Připomeňte si dění z roku 2022
Bezprecedentní klimatická katastrofa? Podle vědců ale takové označení není pro situaci, které v současnosti čelí Pákistán, zcela podložené. Ovlivnila povodně změna klimatu? Připravili jsme souhrn odpovědí na nejpalčivější otázky.
Vzhledem k tomu, že v nadcházejících dnech se očekávají další deště, pákistánský Národní úřad pro zvládání katastrof varoval před sesuvy půdy a dalšími bleskovými záplavami, upozorňuje BBC.
Extrémní počasí pozastavilo i tamní sklizeň úrody. Farmáři se bojí, že vydatné srážky, které mají přijít ve čtvrtek, způsobí velké škody na polích a povedou ke značným ztrátám na úrodě.
Silné záplavy byly hlášeny také v sousedním Afghánistánu. Nejméně 50 lidí zahynulo a stovky domů byly poškozeny nebo zničeny, informuje Deutsche Welle s odkazem na afghánské úřady.