Článek
Nigérie zažívá záplavy každoročně – zejména v pobřežních oblastech. Ovšem ty letošní jsou podle místních médií nejhorší za více než deset let.
Nigerijské úřady viní ze současné situace sousední Kamerun, který měl ke katastrofě přispět upuštěním vody z kamerunské přehrady Lagdo.
Zaplaveno a poškozeno je v Nigérii 340 tisíc hektarů půdy, což zhorší zásobování potravinami. Prezident Muhammadu Buhari vyzval podle agentury AP příslušné úřady, aby se snažily obnovit normální situaci.
Situace se stále neuklidnila, podle ministra pro humanitární záležitosti Sadiyi Umara Farouqa bude velká voda až do konce listopadu ohrožovat nejméně pět nigerijských států. Poslední data uvádějí, že záplavy připravily o život už 603 osob.
All Federal agencies dealing with rescue and disaster management have been directed to scale up response and intervention efforts to support the victims of flooding across the country, as well as all the affected State Governments - 33 States so far affected, and the FCT.
— Muhammadu Buhari (@MBuhari) October 16, 2022
Potíže způsobují záplavy i v několika dalších zemích západní a střední Afriky. Kočovníci v Čadu uhýbají se stády dobytka před zaplavenou půdou a nemají pro zvířata dostatek pastvin. Čadská metropole N'Djamena je na mnoha místech dostupná jen na člunech. Podle agentury Reuters jde o důsledky klimatických změn. V Čadu hrozí hlad pěti z 16 milionů obyvatel.
Čad zažívá nejvydatnější období dešťů za posledních 30 let, v Nigérii jde o desetileté maximum.
Nigerijci nebojují jen se záplavami, ale brání se také radikálním skupinám, které operují hlavně na severu; násilí přimělo tři miliony lidí opustit své domovy.
Ohroženy jsou i další země oblasti – Středoafrická republika, Gambie, Svatý Tomáš a Princův ostrov i Sierra Leone. Světový potravinový program (WFP) zahájil tříměsíční program pomoci pro 127 tisíc nejohroženějších občanů.
V mnoha zemích stále stoupají ceny potravin – v Nigérii, Nigeru a Ghaně se ceny kukuřice zvedly o 106, respektive o 78 a 42 procent, rychle také rostou ceny rýže.