Hlavní obsah

Video: Ve Švédsku cvičí francouzské stíhačky schopné nést jaderné zbraně

Bez komentáře: Francouzské letouny Rafale míří do Švédska na společné vojenské cvičení. Součastí jsou i stroje, které jsou schopné nést jaderné zbraně. Video: x.com/FrenchForces

Není jasné, zda strategické letouny zůstanou ve Švédsku po určitou dobu, nebo se přesunou zpět do Francie, případně jinam.

Článek

Francie poprvé vyslala stíhačky Rafale, včetně těch schopných nést jaderné zbraně, na cvičení ve Švédsku, které se před více než rokem stalo členem NATO. Informovala o tom švédská televize SVT.

Cvičení Pégase 25 přichází v době, kdy evropští členové Aliance vzhledem ke složitým vztahům s USA řeší, zda by americké jaderné odstrašení na kontinentu mohli nahradit Francouzi a Britové. Právě Paříž je v čele těchto diskuzí, prezident Emmanuel Macron dokonce nabídl jaderný potenciál své země k ochraně kontinentu.

Francouzské letectvo označilo severské cvičení za strategické s tím, že cílem je „potvrdit naši přítomnost, posílit naše partnerství a prokázat náš závazek k evropské bezpečnosti po boku našich spojenců“.

Etienne Marcuz, spolupracovník think tanku FRS, který se zaměřuje na strategické systémy a jaderné odstrašení, na sociální síti X napsal, že přinejmenším část ze šesti letounů Rafale nasazených v rámci Pégase 25 pochází ze 4. stíhacího křídla strategických vzdušných sil se základnou v Saint-Dizier, které je součástí francouzského jaderného odstrašení.

Francie má pro tyto účely k dispozici přibližně 50 dvoumístných letounů Rafale B, které jsou vyzbrojené nadzvukovými střelami ASMP-A. Tyto stroje jsou víceúčelové a kromě strategického úderu mohou plnit širokou škálu úkolů, jako jsou útoky vzduch–země a protivzdušná obrana. Padesátka je jich rozmístěná na třech leteckých základnách. Jde o základny Istres, Avord a již zmíněná Saint-Dizier, shrnuje server The War Zone.

Součástí francouzského jaderného odstrašení jsou rovněž čtyři ponorky třídy Triomphant. V současnosti země disponuje přibližně 290 jadernými hlavicemi, přičemž neuvádí, kolik z nich je strategických a kolik taktických, tedy méně ničivých.

Není jasné, zda letouny zůstanou ve Švédsku po určitou dobu, nebo zda se přesunou zpět do Francie, případně do jiné země.

Vyslání letounů Rafale a podpůrných prostředků do Švédska zároveň otevírá možnost jejich rozptýlení na letiště mimo domovskou zemi, což by protivníkovi výrazně ztížilo možnost úderu na tyto stroje.

Pro experta Marcuze jde o logický krok. „Na konci února jsem označil vyslání letounů strategického letectva podél východní hranice Evropy za možný první krok k rozšíření našeho odstrašujícího potenciálu. Tehdy jsem si představoval jeden dlouhý let, ale několikadenní mise, jakou je Pégase 25, nabízí výhodu ‚návštěvy‘ dalších zemí a hlubšího výcviku s našimi spojenci,“ uvedl.

Spolu s Francií vlastní z evropských zemí jaderné zbraně už jen Británie. Ta však nedisponuje leteckou variantou. Britové mají jaderné zbraně výlučně na ponorkách, konkrétně na čtyřech plavidlech třídy Vanguard.

Doporučované