Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalá sovětská letadlová loď Minsk vzplála v pátek nedaleko Šanghaje. Plameny plavidlo zachvátily během renovace. Trvalo asi 24 hodin, než se oheň podařilo uhasit, píše americká televize CNN s odkazem na Čínský rozhlas.
Jak je vidět v úvodním videu, bývalou letadlovou loď zachvátil obrovský požár a stoupal z ní hustý černý dým. Na sociálních sítích se později objevily snímky, které ukazovaly rozsáhlé poškození na jejím boku pod hlavní palubou.
„Nedošlo k žádným obětem a příčina nehody se vyšetřuje,“ stojí v hasičské zprávě.
Plavidlo kotví posledních osm let na řece Jang-c’-ťiang v Nan-tchungu v provincii Ťiang-su. Předtím byl Minsk šestnáct let hlavní atrakcí v nyní již zaniklém tematickém parku na jihu Číny.
Teď není jasné, co bude s lodí dál. Opravený Minsk se měl stát součástí vojenského parku. „Je to škoda, že požár tento projekt postavil před mnoho nejistot,“ řekl jeden z úředníků Čínskému rozhlasu.
Sovětská letadlová loď Minsk původně sloužila v ruské Tichomořské flotile, byla druhá ze čtyř letadlových lodí třídy Kyjev vyrobených Sovětským svazem mezi lety 1970 a 1987. Rusko loď vyřadilo v roce 1993 a prodalo ji spolu se sesterskou lodí Novorossijsk do Jižní Koreje jako materiál na šrot.
Zatímco druhá jmenována byla v Koreji sešrotovaná, Minsk po kampani ekologických skupin koupila čínská společnost, která z něho udělala ústřední atrakci tematického parku Minsk World v Šen-čenu, který byl otevřen v roce 2000.
Park se potýkal s finančními problémy a v roce 2016 musel zavřít. Minsk se pak dostal na své současné místo v Nan-tchungu. Další sesterská loď Kyjev je atrakcí v tematickém parku v Ťien-ťinu na severovýchodním pobřeží Číny.
V aktivní službě zůstává poslední ze čtyř „sester“. Původní loď jménem Baku později překřtili na Admirál Gorškov. V roce 2004 ji koupila Indie, zrekonstruovala a v roce 2013 ji tamní námořnictvo uvedlo do služby pod názvem INS Vikramaditya.