Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ukrajinská armáda zveřejnila záběry z dronu, na nichž je zachycena destrukce severokorejské houfnice M1989 Koksan. Informují o tom například agentura Reuters nebo The Guardian.
Ministerstvo obrany na sociální síti X uvedlo, že jde o první potvrzené zničení houfnice.
„Přijímáme další ‚wunderwaffe‘ nepřátelského vojensko-průmyslového komplexu do sbírky úspěchů Nemesis,“ uvedl ukrajinský prapor bezpilotních letounů, když použil německý výraz z druhé světové války pro „zázračnou zbraň“.
Podle účtu Noelreports, který sdružuje analytiky, se útok odehrál v Luhanské oblasti. Kdy bylo ojedinělé video pořízeno, nelze nezávisle ověřit.
Časopis Forbes podotkl, že je zajímavé, kde houfnice byla nalezena – 412. bezpilotní úderný letecký prapor Nemesis působí v okolí Kupjansku, klíčového pevnostního města podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí.
Zničený Koksan sloužil u první gardové tankové armády, která bojuje o vytvoření předmostí přes řeku Oskil s cílem ohrozit ukrajinskou armádu v Kupjansku.
Nasazení severokorejské výzbroje ve směru na Kupjansk může mít význam. Na začátku roku si ruské jednotky vytvořily předmostí na západním břehu řeky, která dosud představovala přirozenou překážku mezi pozicemi obou stran.
„Ruské síly zintenzivnily ofenzivu na kupjanský směr,“ informovalo v pondělí Ukrajinské středisko pro obranné strategie. „Překročily řeku Oskil a postupovaly v polích jihozápadně od Topoli, 32 kilometrů severně od města.“
Samohybné dělo Koksan bylo poprvé nasazeno na konci 70. let. Západní označení zbraně naznačuje, že zpravodajské služby ji poprvé zaznamenaly v roce 1978 ve městě Koksan.
Původní M1978 je založena na upraveném tanku 59 a vybavena 170mm dělem. Verze M1989, která je vidět na fotografii z Krasnojarsku, používá stejné dělo, ale je umístěna na modernějším podvozku, který připomíná ruské dělo 2S7 Pion s ráží 203mm. Verze M1989 také disponuje palubním úložným prostorem pro 12 kusů munice.
Hlavní výhodou M1978/M1989 je jeho dlouhý dosah, přičemž velké 170mm dělo je schopno vystřelit standardní granát na vzdálenost přibližně 40 kilometrů, nebo raketově asistovaný granát na vzdálenost 60 kilometrů.
Nevýhodou je, že posádka se musí přepravovat odděleně. Houfnice ji také nechrání ve chvíli, kdy je dělo nastaveno a v provozu. Rovněž rychlost palby je podle moderních standardů velmi pomalá, pouhé dvě rány každých pět minut.
Pro Rusko je také problém, že M1989 používá 170mm munici, kterou nemá ve svých vlastních zásobách a která je i na globální úrovni relativně vzácná. Na druhou stranu, Severní Korea má této munice dostatek.