Hlavní obsah

Video: Ukrajinci Rusům u Torecku sestřelili proudové letadlo

Bez komentáře: Vojáci 28. brigády sestřelili u Torecku ruský bitevní letoun.Video: x.com/Osinttechnical

Přenosné protiletecké řízené střely jsou už desítky let obávanou zbraní, kterou využívají profesionální armády po celém světě. Ukrajinci s jejich pomocí sestřelili ruský bitevník.

Článek

Osud východoukrajinského Torecku je i několik dní po ruském oznámení, že město jeho vojáci dobyli, nejasný.

Kyjev se dosud k tvrzení nevyjádřil a podobná prohlášení válčících stran nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruské síly každopádně v Torecku a jeho okolí pokračují v ofenzivních operacích, ukrajinští vojáci nepolevují v obraně jednoho ze sídlišť a také na severním a západním okraji města, uvádí podle serveru BBC News projekt Deep State, pokládaný za blízký ukrajinské armádě.

Na sociálních sítích se objevilo video sestřelení ruského bitevního letounu Suchoj Su-25 v okolí Torecku.

Záběry zveřejnil například respektovaný vojenský analytik Rob Lee z amerického think-tanku Foreign Policy Research Institute nebo investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA).

Proudové letadlo měli k zemi poslat vojáci 28. brigády pomocí přenosné protiletecké řízené střely. Tyto systémy se označují zkratkou MANPADS (Man-portable air-defense systems), což ostatně vystihuje, v čem tento druh zbraně vyniká – člověk ji unese v ruce a odpalem z ramene může zlikvidovat vzdušný cíl.

Zprávy z bojiště

Ruský postup v posledních týdnech zpomalil. Například v Kurské oblasti se linie fronty prakticky nemění. Možná i proto, že v boji se za tu dobu neobjevili severokorejští vojáci. Rusko se stále více zaměřuje na Kupjansk.

Kromě toho, že je zbraň ve srovnání s většími raketovými systémy nenáročná na přemísťování, je i podstatně nenápadnější, levnější a snáz se ovládá. To z takzvaných manpadů už desítky let dělá obávanou zbraň, kterou využívají profesionální armády po celém světě. Členové ukrajinské brigády údajně zničili i vrtulník Mi-8. Veškerá tvrzení nicméně nelze nezávisle ověřit.

Nutno podotknout, že letadla přímo na frontě nebývají na Ukrajině vidět často, protože se tam vyskytuje poměrně velké množství prostředků protivzdušné obrany.

Strategické město

Co se samotného Torecku týče, kdysi 30tisícové město je v Doněcké oblasti pro ukrajinské síly jedním z významných obranných bodů. O jeho obsazení se ruská strana intenzivně pokouší už od podzimu loňského roku. K městu se Rusové dostali v říjnu.

Některá předměstí a oblasti kvůli permanentní dělostřelecké palbě nejspíše neovládá nikdo, v jiných se sváděly bitvy o každý dům. Ruská armáda si při dobývání pomáhala mimo jiné intenzivním bombardováním klouzavými pumami.

Pokud by se jeho dobytí Rusy potvrdilo, podle agentury Reuters by to znamenalo přiblížení se k cíli prezidenta Vladimira Putina plně ovládnout ukrajinský Donbas.

Doporučované