Článek
Ukrajinské síly sestřelily za pomoci protiletadlového bezpilotního letounu ve výšce čtyř kilometrů vzácný ruský plnohodnotný úderný a průzkumný dron „Forpost-R“, napsal server Kyiv Post.
Úspěšná akce se podle něj odehrála v pondělí 20. dubna a provedla ji 414. samostatná brigáda sil bezpilotních systémů, známá také jako „Ptáci z Madyaru“. Brigáda zveřejnila záběry svého dronu, který zasáhl ocas ruského stroje.
Ukrajinský odborný server Defense Express popsal dron „Forpost-R“ jako plnohodnotný úderný a průzkumný stroj postavený na bázi izraelského Searcheru II. Tento dron má rozpětí křídel devět metrů, délku šest metrů a vzletovou hmotnost přibližně půl tuny, což je výrazně více než u běžně používaného ruského dronu Orlan-10, který váží jen 18 kilogramů.
V roce 2019 byl představen Ruskem modernizovaný model „Forpost-R“, jenž získal schopnost přepravovat malé naváděné bomby, například KAB-20S.
„Toto je první veřejně zdokumentovaný případ, kdy protiletadlový dron zasáhl tak velký cíl,“ upozorňuje Defense Express.
Poškozený stroj dopadl na území kontrolované Ruskem. I když byl zásah potvrzen, není jasné, zda se bezpilotní letoun zřítil, nebo bezpečně přistál.
Velitel Robert Brovdi, známý pod volacím znakem Madyar, ve svém hlášení uvedl, že ukrajinský dron, jehož cena činí pouhých 6000 dolarů (přibližně 130 tisíc Kč), zničil ruský bezpilotní stroj v hodnotě sedmi milionů dolarů (více než 160 milionů Kč).
Telegramový účet Gruz 200 k záběrům poznamenal, že se jedná o ojedinělý úspěch ukrajinských operátorů.
„Tento velký bezpilotní letoun nerad riskuje a obvykle létá vysoko a daleko od frontové linie, takže tento zásah je skutečně bezprecedentní,“ stojí v příspěvku pod videem.
Tento incident je již druhým významným úspěchem ukrajinských sil v krátkém čase. Pouze o den dříve, 19. dubna, hlásila ukrajinská 152. samostatná brigáda zasažení ruského obrněného vlaku dronem během útoku v blízkosti frontové linie.
Na videu zveřejněném brigádou je vidět, jak dron prolétá těsně pod lokomotivou, což bylo opatřeno titulkem: „Lokomotivu jsme ještě nesestřelili. Ale všechno je jednou poprvé.“

Dronový útok na obrněný vlak. Video: facebook/152brigade
Přestože by se zdálo, že obrněné vlaky patří do dávné minulosti, opak je pravdou. Ruská federace je v 90. letech úspěšně nasadila v Čečensku a s přestávkami je používá dodnes, napsal například server The Drive.
Jejich využití je široké. Mohou sloužit k podpoře dělostřelectva, převozu zásob, zajišťování bezpečnosti železnice nebo k odsunování obyvatelstva z postižených oblastí.