Hlavní obsah

Video: Ukrajina viní Rusko z použití zákeřné taktiky proti záchranářům

Bez komentáře: Východoukrajinský Kryvyj Rih se stal terčem ruského útoku. Záběry z místa zásahu.Video: telegram/UA_National_Police

Rusko i přes četné prokázané útoky na nemocnice či zdravotníky dlouhodobě odmítá, že by se zaměřovalo na civilní cíle.

Článek

Ukrajina viní Rusko z opětovného použití taktiky tzv. dvojitého úderu, tentokrát se to stalo v neděli při útoku proti východoukrajinskému městu Kryvyj Rih, napsal server Kyiv Post s odkazem na Státní záchrannou službu.

Co dvojitý úder znamená?

Když na obytnou čtvrť Kryvého Rihu dopadla první raketa, na místo přirozeně dorazili hasiči a záchranáři a začali ho prohledávat. Krátce nato ale přišel další úder, který tak zasáhl i záchranáře, jeden z nich byl zraněn.

„Bylo zničeno zhruba dvanáct aut. Jedná se zejména o tři hasičské vozy, stejný počet policejních vozů a sanitku,“ informoval Serhij Lysak, šéf regionální vojenské správy. Při ruském útoku na Kryvyj Rih pak podle ukrajinských úřadů utrpělo zranění nejméně 17 lidí. Poškozených je 15 obytných budov, tři administrativní a také hotel.

Záchranné složky by před útoky měly chránit mezinárodní úmluvy, protože nevedou bojové operace, ale zachraňují lidi a poskytují pomoc.

Záběry z ostřelovaní města v Dněpropetrovské oblasti zveřejnila na sociální sítí Telegram ukrajinská policie. Předseda rady obrany Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul uvedl, že Rusko provedlo útok dvěma balistickými střelami.

V neděli večer se pak město znovu stalo terčem ruského útoku. Podle policie zranění utrpěli čtyři lidé, včetně dvanáctileté dívky.

Rusové tvrdí, že na civilní cíle neútočí

Další případ, kdy Rusové zaútočili na záchranáře, se udál tento víkend v Šostce v Sumské oblasti. Nepřátelské drony částečně zničily budovu a poškodily techniku. Pět záchranářů bylo hospitalizováno, uvedla Státní pohotovostní služba Ukrajiny na sociální síti X.

Nedávno taktiku dvojího úderu použili Rusové i u Kupjansku, jak jsme popisovali v tomto článku. Stejný scénář byl zaznamenán i loni při ostřelování Bachmutu nebo Pokrovsku.

Rusko i přes četné prokázané útoky na nemocnice či zdravotníky odmítá, že by se zaměřovalo na civilní cíle. Na to, že taktika dvojího úderu odporuje mezinárodnímu právu, upozorňovala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Ukrajina ale není prvním bojištěm, kde se Moskva k něčemu takovému uchyluje. Z této taktiky bylo Rusko obviňované už během svého angažmá v Sýrii, jak před časem podotkla agentura AP nebo server Business Insider.

Související témata:
Dvojí úder

Doporučované