Článek
Demonstrace, které na několika místech Kosova vyústily v násilí, svolali odpůrci voleb. Nelíbí se jim, že v komunálních volbách vyhráli starostové z albánských stran. V oblasti sice žije silná srbská menšina, jenže ta volby na protest bojkotovala.
Ve městě Zvečan se skupina srbských demonstrantů pokusila vniknout na radnici. Agentura ANSA popsala, že někteří lidé začali házet zábavní pyrotechniku, slzné granáty, lahve, dlažební kostky, a dokonce i Molotovovy koktejly.
Zasáhla kosovská pořádková policie, kterou tvoří v drtivé většině kosovští Albánci, nasadili slzný plyn, píše AP. Reakce byla tvrdá. Během zákroku se na ně snesla sprška nejrůznějších předmětů a došlo i k tvrdým střetům s demonstranty.
Jak je vidět v úvodním videu, násilné bojůvky se kromě radnice odehrávaly také v přilehlých ulicích.
Do střetů mezi policií a demonstranty se následně zapojili také vojáci jednotek KFOR, kteří se nejprve snažili obě skupiny oddělit a pak zasáhli proti demonstrantům. Podle světových agentur bylo při střetu zraněno 41 vojáků KFOR, z toho 11 Italů. Tři jsou ve vážném stavu.
Kosovo a Srbsko
V Kosovu je od roku 1999 Severoatlantickou aliancí vedená mise KFOR, která čítá asi 3770 vojáků ze tří desítek zemí. Mise má zmírňovat přetrvávající napětí mezi většinovými kosovskými Albánci a menšinovými Srby. Zároveň pak v zemi působí i mise EULEX, jejíž jednotky do Kosova vyslala EU.
Kontrolu nad Kosovem ztratilo Srbsko v roce 1999, kdy Bělehrad ke stažení srbských jednotek přiměly nálety NATO. Nezávislost pak země vyhlásila v roce 2008, uznává ji ale jen asi polovina zemí OSN, mezi nimi USA a většina zemí EU včetně České republiky.
Kosovskou samostatnost naopak neuznává Rusko, Čína nebo Ukrajina, ale ani čtyři členské země NATO – Rumunsko, Španělsko, Řecko a Slovensko.
Mise KFOR později potvrdila zhruba 25 zraněných mezi italskými a maďarskými vojáky, kteří utrpěli zlomeniny a popáleniny kvůli „výbuchu zápalných zařízení“.
Server Kosovapost uvedl, že mezi výtržníky byli i členové gangu Veljka Belivuka. Deník Epoka e Re napsal, že jedním z aktivních demonstrantů je údajně Dragan Smigič, srbský policista z obce Rudare.
Podle Epoka e Re je dotyčný kosovskými úřady hledán jako podezřelý z válečných zločinů.
Srbský deník Novosti v roce 2022 zveřejnil seznam, který vedou kosovské úřady proti Srbům podezřelým z válečných zločinů. Seznam obsahuje 600 jmen a je mezi nimi i jméno Dragana Smigiče. Zda jde o stejného muže, kterého zmiňuje kosovský deník, se redakci dosud nepodařilo ověřit.