Článek
USS Michigan, jaderná ponorka třídy Ohio schopná nést 150 střel Tomahawk, vplula v pátek na strategickou základnu námořnictva v Pusanu. Jak dlouho v jihokorejských vodách zůstane, nezveřejnila ani jihokorejská, ani americká armáda.
Ponorka se zúčastní společného cvičení, jehož smyslem je zrychlit případnou reakci na severokorejskou jadernou hrozbu, napsala s odkazem na prohlášení Soulu agentura AP.
Údaje o přesunech taktických jaderných ponorek jsou obvykle přísně střeženým tajemstvím. Největší výhodou těchto plavidel je bezesporu možnost velmi dlouhého ponoru bez potřeby nabíjet baterie, doplňovat palivo, nebo se vynořit k doplnění vzduchu. Ponorku omezuje pouze nutnost doplňovat zásoby pro 150 členů posádky.
Podle amerického námořnictva zůstávají ponorky třídy Ohio na moři v průměru 77 dní, poté stráví asi měsíc v přístavu kvůli údržbě a doplňování zásob.
Veřejná cesta jaderný ponorek je unikátní událost. Málokdy je totiž možné vyfotografovat stroje mimo domovské přístavy.
Vzhledem k severokorejským raketovým testům považují odborníci zveřejnění záběrů jaderné ponorky za jasný vzkaz Washingtonu směřovaný Pchjongjangu.
Čína jako zbrojní velmoc
Čína je druhým největším producentem zbraní a boom zažívá nejen v objemu výroby, ale i v technologiích. Většinu produkce si navíc nechávala pro sebe. Pokud Peking bude chtít, nepochybně může Moskvě dát lákavou nabídku.
Severní Korea ve čtvrtek večer ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu.
Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že rakety dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny (EEZ), nezpůsobily však žádné škody. KLDR rakety vyslala poté, co velení armády pohrozilo blíže neupřesněnou reakcí na zmiňované společné cvičení jihokorejské a americké armády s ostrou palbou poblíž hranice obou Korejí.