Článek
Na sociální sítích koluje video s Kamovem Ka-52, který má zničenou ocasní plochu. Sdílel ho například i respektovaný vojenský analytik Rob Lee z amerického think tanku Foreign Policy Research Institute. Záběry pocházejí pravděpodobně z doprovodného vrtulníku a ukazují, jak ze zasažené části stroje odpadávají nespecifikované kusy. Zda jde o části ocasní plochy, palivové nádrže či zásobníky zbraní, nelze nezávisle určit.
Server The Warzone na svých stránkách rozebírá spekulaci, že poškození mohlo způsobit právě špatné odhození externích součastí vrtulníku - tedy například palivových nádrží. Proud vzduchu mohl jednu z nich vymrštit proti zadní části stroje a poničit ji.
„Zda tomu tak skutečně bylo, nelze z videa posoudit, i když skutečnost, že jsou zřejmě odhozeny čtyři položky, naznačuje, že byly odhozeny nádrže (nesené v páru) i raketové moduly. To by také mohlo naznačovat, že problém s ocasní částí se objevil před rozhodnutím o odhození zásob,“ píše autor článku Thomas Newdick.
Kamov Ka-52 tak s největší pravděpodobností poškodila ukrajinská protivzdušná obrana. Jeho posádka ale může být vděčná jedné technické specifikaci vrtulníků. Stroj je poháněn dvěma motory, které roztáčí dva souosé protiběžné rotory každý s trojicí listů.
Vrtulník tak nemá v zadní části vyrovnávací rotor. Ten slouží k vyrovnání točivého momentu u klasické koncepce vrtulníků, tedy těch s jedním nosným rotorem.
Pilot může v daný okamžik spustit autorotaci a zkusit nouzově přistát. V horším případě dochází k havárii, nebo k zničení stroje přímo ve vzduchu. Ruské bojové vrtulníky mají i evakuační systém tzv. vystřelovací sedačky.
Ruské ztráty na Ukrajině
20 tisíc mrtvých a dalších 80 tisíc zraněných nebo zajatých. To jsou podle nových amerických odhadů ruské ztráty ve válce na Ukrajině, ovšem jen za prvních pět měsíců tohoto roku.
Analytici se shodují, že ruské letectvo - včetně bojových vrtulníků - je aktuálně tím, kdo brzdí současnou ukrajinskou protiofenzívu.
Kamov KA-52 může jako jeden z mála ruských strojů vypouštět protitankové střely Vichr s doletem kolem 8-9 kilometrů. Což je dost na to, aby se ocitl mimo dosah odpalovaných protivzdušných střel, které představují hlavní obranu ukrajinských frontových jednotek proti úderům ze vzduchu.
Přestože bojové vrtulníky zaznamenávají určité úspěchy, za poslední týden Rusko podle oficiálních hlášení Kyjeva přišlo o šest bojových vrtulníků, ve všech případech o Kamov Ka-52. To je dlouhodobě asi neudržitelné tempo ztrát: ruské síly měly celkem před začátkem války zřejmě méně než 150 těchto strojů.
Zhruba o 30 pak přišly před červnem 2023. Z hlediska Moskvy je ovšem důležité, že vrtulníky pomáhají zastavit ukrajinský postup. Je to jen další doklad toho, že v tuto chvíli jde o boje opotřebovávací, kde ani jedna strana nemá jasnou výhodu a obě mohutně krvácejí.