Článek
O její existenci poprvé veřejně informoval ruský prezident Vladimir Putin v roce 2018, kdy ji představil jako jednu ze šesti superzbraní, jež mají technologicky překonat USA a NATO.
Teď ruský prezident prohlásil, že Rusko Burevestnik úspěšně otestovalo. A střelu označil za „bezkonkurenční“.
Vladimir Putin neřekl, kdy a kde byl test proveden. Pozorovatelé však upozornili, že v poslední době byla zaznamenána zvýšená aktivita v odlehlém testovacím středisku Pankovo na jihu souostroví Nová země. V polovině srpna zařízení navštívil i ministr obrany Sergej Šojgu, jak tehdy oznámilo ruské ministerstvo obrany.
V loňském roce na místě vyrostlo několik staveb, například nové molo, heliporty, budovy či krycí přístřešky, dále betonové bloky s kolejemi. Zároveň bylo vydáno veřejné upozornění pro civilní letadla a plavidla na „nebezpečné operace“ v okolí místa od 2. října do 31. října.
O zvýšené aktivitě na místě nedávno informovaly CNN a deník The New York Times s odkazem na analýzu satelitních snímků od expertů z Middlebury Institute of International Studies. S tím, že testovací základny určené k provádění jaderných zkoušek vedle Ruska rozvíjejí i Spojené státy a Čína (podrobněji v přiloženém odkaze).
Návrat k jaderným testům
Na základnách mocností vyrostla nová zásobovací zařízení, tunely i silnice. Provoz v jejich blízkosti zhoustl. CNN s odkazem na experty odhaduje, že se země chystají znovu testovat jaderné zbraně.
List The New York Times nadto upozornil i na zvýšené počty operací letounů RC-135W Rivet Joint v této oblasti; slouží pro zpravodajskou, sledovací a průzkumnou činnost.
A USAF RC-135W Rivet Joint (JAKE17, 624131) is on a mission over the Barents Sea. But the tracking is not accurate, currently showing the plane making its way across the Novaya Zemlya. pic.twitter.com/VrmZKbOEyd
— Hans Kristensen (@nukestrat) September 19, 2023
Střela Burevestnik schopná nést jadernou hlavici by podle ruských vojáků neměla být zachytitelná stávajícími i budoucími systémy protiraketové a protivzdušné obrany a měla by údajně být schopná doletět na jakékoliv místo na Zemi.
Právě „téměř neomezený“ dolet, zajištěný nukleárním pohonem, a plochá dráha letu v nízké výšce patří mezi hlavní výhody, které podle Moskvy z této zbraně dělají superzbraň.
Skyfall, jak této raketě přezdívá NATO, byl v minulosti podle Američanů otestován již několikrát, ale žádná zkouška zřejmě prozatím nebyla úspěšná. Poslední test mohl být úspěšný, a i proto se Putin o něm zmínil i ve svém čtvrtečním proslovu.
Tvrzení Vladimira Putina nelze nezávisle ověřit, důkaz o úspěšném testu zatím nebyl nijak doložen.
Putin ve svém projevu dále ohlásil dokončení vývoje „supertěžké“ mezikontinentální rakety Sarmat, která by měla být v nejbližší době zařazena do výzbroje. Poslední zkouška, která proběhla letos v únoru, však byla neúspěšná (více zde).
A opět neexistuje důkaz, zda se skutečně Rusům podařil průlom.