Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko se snaží po pádu režimu Bašára Asada zabezpečit své vojenské základny a diplomatické mise v Sýrii.
V přístavu Tartús se nachází jediná základna ruské námořní flotily ve Středozemním moři, v nedaleké provincii Latákie pak letecká základna, která Moskvě až dosud zajišťovala vojenskou přítomnost v oblasti Blízkého východu.
Proopoziční televizní síť Syria TV, která sídlí v Istanbulu, nyní zveřejnila záběry z dronu, které zmíněnou základnu ukazují - na videu jsou vidět jak bojová, tak transportní letadla.
V posledních dnech se objevily zprávy, že Rusové základnu Hmímím opouštějí. S informací přišel například novinář Rádia Svobodná Evropa Mark Krutov, který se specializuje na prohledávání otevřených zdrojů (označovaných jako OSINT). A na základě satelitních snímků upozornil na pohyb v okolí ruské základny.
„Před hlavní budovou je vidět konvoj vozidel včetně nákladních. Parkoviště je plné, některá vozidla jsou na odbavovací ploše, jeden Il-76, jeden vrtulník a jedno letadlo jsou na pojezdové dráze,“ rozebral snímky na sociální síti X novinář.
Podle informací listu Financial Times ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko provádělo masovou evakuaci personálu ze základen. Moskva naopak podle všeho doufá, že se jí vojenskou přítomnost v Sýrii podaří zachovat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že podnikli „nezbytné kroky k navázání kontaktu v Sýrii s těmi, kdo jsou schopni zajistit bezpečnost vojenských základen“.
Pokud by Rusové museli Hmímím opustit, byla by to pro ně menší ztráta než námořní základna v přístavu Tartús. Letiště nicméně díky své výhodné poloze umožňovala dobře zásobovat žoldnéřské síly v Libyi, Súdánu, Středoafrické republice a Mali, poznamenává John Foreman, bývalý britský přidělenec pro obranu v Moskvě (více zde).
Syrskou základnu by však bylo relativně snadné nahradit. Rusko má stále tři alternativy, které může využít v Libyi, poznamenává vojenský analytik Michael Kofman z think tanku Carnegie Endowment for International Peace.
Pád Bašára Asada
FOTKY: Jak bydlel syrský diktátor