Hlavní obsah

Video: Syřané nepustili Rusy na jejich vlastní základnu

Bez komentáře: Ruská kolona čekající na vjezd do přístavu Tartús, kde má svoji námořní základnu. Video: İbrahim Devriş /Anadolu Agency, Getty Images

Moskva doufá, že si udrží dvě základny v Sýrii. Ty jsou důležité pro udržení ruské přítomnosti na Blízkém východě a ve východním Středozemí.

Článek

Syrské ministerstvo obrany nepovolilo ruskému vojenskému konvoji vjezd na námořní základnu v přístavu Tartús, informovaly turecký deník TRT nebo ruský server Insider.

Podle TRT i videa, jež se objevilo na platformě X, byla kolona asi 30 vozidel osm hodin zadržována na kontrolním stanovišti nedaleko Tartúsu, načež musela otočit a vrátit na leteckou základnu Hmímím, aniž by se dostala k cíli.

Konkrétní důvod, proč byl ruskému konvoji zapovězen vjezd do Tartúsu, nebyl oznámen. Deník TRT nicméně poznamenal, že se tak zřejmě stalo v souvislosti s nedávnými prohlášeními ministra obrany Murhafa abú Kasra, že zachování ruských základen bude záviset na jejich přínosu pro Sýrii.

„Pokud z toho bude mít prospěch Sýrie, pak by mohli Rusové zůstat,“ řekl ministr.

Nejde o první případ, kdy měli Rusové problém dostat se do přístavu, kde si za režimu diktátora Bašára Asada vybudovali námořní základnu. Už v lednu nová syrská vláda zakázala do Tartúsu vplout pěti ruským plavidlům. Lodě se tak musely zdržovat v mezinárodních vodách u syrského pobřeží, napsal tehdy server Kyiv Post.

Cenné základny

Rusové momentálně operují právě v Tartúsu a v Hmímímu. Nedávná aktivita v okolí středomořské základny nicméně navazuje na zprávy syrských médií, že nová vláda zrušila smlouvu o pronájmu námořní základny na 49 let.

Kreml dohodu uzavřel už v roce 2017 s Asadovým režimem. O dva roky dříve ruská armáda zahájila v zemi intervenci, která Asada zachránila před postupujícími povstaleckými silami a aktivně s nimi bojovala až do pádu režimu.

„Otázka budoucnosti ruských základen v Sýrii vyžaduje další jednání,“ řekl koncem ledna k jednáním podle agentury Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

Syrští představitelé podle agentury Reuters už dříve po ruské delegaci žádali vydání exprezidenta Asada a vyplacení kompenzací.

Nic na tom zřejmě nezměnil ani telefonický rozhovor Vladimira Putina s novým vůdcem Sýrie Ahmadem Šarou, o němž ve středu informoval Kreml.

Zda došlo během hovoru i na základny a potenciální Asadovo vydání, není známo. Oba vůdci se nicméně měli domluvit na pokračování kontaktů.

Související témata:
Tartús

Doporučované