Článek
Návrh zákona vyžaduje, aby se organizace, které získávají víc než 20 procent finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako „zahraniční agenti“. Jinak jim budou hrozit pokuty. Podle opozice by přijetí normy posunulo Gruzii směrem k autoritářství, píše britský deník Independent.
Při projednávání dokumentu minulý čtvrtek se do sebe poslanci vládních a opozičních stran pustili. Došlo i na pěstní souboje.
Podobné nařízení už platí v Rusku. Podle tamního zákona musí redakce, nevládní organizace a další subjekty přiznávat financování ze zahraničí a označení „zahraniční agent“ musí udávat na svém webu i všech dalších veřejných výstupech. Stejné pravidlo platí i pro jednotlivce.
Ruské úřady se tímto označením snaží omezit činnost organizací a redakcí, které jsou kritické k současnému fungovaní Ruska. Subjekty, které jsou na seznamu, musí například každé čtvrtletí předkládat vyúčtování a podléhají mnohem častější kontrole úřadů.
Kromě gruzínské opozice návrh kritizuje i prezidentka Salome Zurabišviliová, které ho chce v případě přijetí vetovat. Spojené státy varovaly před ohrožením svobody slova. „Stigmatizuje a umlčí nezávislé hlasy a občany Gruzie, kteří se věnují budování lepší země pro své spoluobčany,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price.
V zemi vládne od roku 2012 strana Gruzínský sen založená miliardářem Bidzinou Ivanišvilim. Nahradila tehdy kabinet spřízněný s tehdejším prezidentem Michailem Saakašvilim, který je v současnosti ve vězení, kde se výrazně zhoršil jeho zdravotní stav. Svoje stíhání označuje za politické.