Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ukrajinská armáda se pochlubila záběry z neúspěšného ruského útoku poblíž obce Nikolskoye v ruské Kurské oblasti, píše server Ukrajinská pravda nebo analýza amerického Institutu pro studium války (ISW), který ruskou válku na Ukrajině důkladně sleduje od jejího začátku.
Kolona ruské 155. brigády námořní pěchoty složená z tanků a bojových vozidel útočila na pozice ukrajinské 47. brigády.
Rusy od útoku neodradila ani minová pole a byli nuceni postupovat ve zranitelných kolonách. Tanky a další vozidla se pak staly terčem ukrajinských dronů. Popisované okolnosti nelze nezávisle ověřit.
Zároveň je nutné mít na paměti, že válčící strany zveřejňují zejména záznamy, které jsou pro ně příznivé. Nemusí tedy nic vypovídat o celkovém stavu bojů.
Ukrajinským silám se ale v poslední době podařilo zastavit ruský postup v Kurské oblasti, kterou Kyjev považuje za klíčovou kartu pro budoucí vyjednávání o míru a svou snahu získat zpět alespoň část Ruskem okupovaného území Ukrajiny.
Pozorovatele na útoku zaujaly červené vlajky, kterými byla osazená ruská vozidla. Deník Ukrajinská pravda je považuje za „vlajky vítězství“. „Ale místo vítězství to dopadlo jako obvykle absurdně,“ poznamenává k tomu list.
Investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA) pak prapory považuje za vlajky někdejšího Sovětského svazu. Z dostupných záběrů se těžko rozeznávají detaily, ale v levém horním rohu jsou na rudém praporu skutečně patrné nezřetelné žluté symboly, jaké byly i na vlajce SSSR.
Postup v Kurské oblasti
Plocha území pod kontrolou ukrajinské armády se v Kurské oblasti během minulého týdne velmi mírně zvětšila. Ukrajinci zřejmě dokázali využít chvilkové slabosti ruských sil v jihozápadní části kurské fronty. Ruské jednotky tam v předchozích týdnech útočily a dokázaly postoupit za cenu zřejmě poměrně vysokých ztrát o několik kilometrů.
Pokusy o útok však Rusy patrně oslabily natolik (alespoň to tvrdí zdroje z obou stran), že nebyli příliš schopní dalšího boje. Dříve, než ruské velení vojáky vyměnilo za čerstvé, ukrajinská strana podnikla protiútok, díky kterému zatlačila Rusy o několik kilometrů jihozápadním směrem.
Nešlo o „ofenzivu“, pouze o lokální protiútok. Jeho cílem nejspíše bylo obsadit vhodné obranné pozice před městem Sudža, které je ústředním bodem Ukrajinci drženého území, s nímž prezident Volodymyr Zelenskyj počítá i v budoucím jednání o míru.
Obě válčící strany v oblasti ztrácí cennou techniku. Ilustruje to nebezpečnost kurského bojiště, které je plné mimo jiné nerušitelných dronů na optickém vlákně. Na bezpilotní stroje na optickém vlákně upozorňuje i již zmíněný americký Institut pro studium války.
Škody na obou stranách jsou značné a netýká se to jen samotných útoků, ale i vozidel, která vozí čerstvé zásoby či vojáky. Drony „na kabelu“ mají dosah kolem 20 kilometrů, obě strany je používají stále častěji nejen v této oblasti, spolehlivá obrana proti nim neexistuje. Udržení stávající linie fronty tak ani pro jednu stranu rozhodně není „zadarmo“.