Článek
Odborný server The War Zone informoval, že Rusko patrně přikročilo k obraně svých ponorek před útoky dronů. A to včetně jaderných ponorek.
Dokládají to záběry, které zveřejnila ruská televize Rossija-24, na nichž je vidět ponorka třídy Delta-IV Tula s improvizovanou konstrukcí z pletiva na vrcholu své velitelské věže. Záběry pochází z námořní základny Gadžijevo v Murmanské oblasti, kde kotví flotila Severního loďstva ruského námořnictva.
Odborníci a pozorovatelé upozorňují, že účel kovové konstrukce není jednoznačný, může jít například i o součást sluneční clony.
Faktem je, že ruská armáda bere dronovou hrozbu vážně. Příkladem je situace v Černém moři a stav tamní ruské flotily, kterému jsme se věnovali v přiložené analýze.
Analýza
I když proti Rusům v Černém moři prakticky nestojí žádné nepřátelské námořnictvo, ani zdaleka si v jeho vodách nemohou dělat, co by chtěli.
Ukrajina s pomocí dronů dlouhodobě útočí na ruská plavidla i na cíle na okupovaném poloostrově Krym, zvlášť pak na ruský přístav Sevastopol a na Kerčský (Krymský) most, jenž spojuje anektovaný ukrajinský poloostrov s pevninským Ruskem. Není přitom snadné se s hrozbou dronů plně vyrovnat. Dobrým důkazem jsou již zmíněné improvizované konstrukce z pletiva, které okolo vojenské techniky rozestavují či připevňují.
Improvizované konstrukce z pletiva na vrcholy svých tanků začala během invaze do Gazy instalovat i izraelská armáda. Inspiraci k obraně možná Izraelci našli u Rusů na Ukrajině, ostatně i taktiku použitou Hamásem experti přirovnávali k ukrajinským útokům na ruské tanky.