Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Účinná obrana proti nim není. Je možné se skrýt, případně z jejich dosahu uniknout, nebo se je pokusit sestřelit malou zbraní, což se snáze říká, než provádí.
Optický kabel učinil útočné drony a jejich piloty prakticky imunními vůči elektronickému boji. Takové bezpilotní stroje navíc umožňují i nerušený přenos velkého množství dat, což může posloužit k průzkumu protivníkových pozic.
Operátor následně může velmi přesně zamířit například na slabá místa v obraně (hlavně tedy u nepohyblivých cílů) a zasáhnout například tank do „citlivých“ míst, jako je oblast mezi věží a jeho korbou.
Kvůli jejich masivnímu nasazení proto ruští i ukrajinští experti hledají účinné způsoby, jak se chránit.
Jeden z ruských telegramových kanálů nedávno zveřejnil test, který se zabývá teorií o hledání řídicích bodů dronů vybavených optickými vlákny za pomoci laserem osvětlených drátů. Teoreticky by se takto ozářený kabel v noci mohl stát „cestou“, která vede k operátorovi stroje, napsal odborný server Militarnyi.
Rusové pro tyto účely využili laserový detektor vad s funkcí VFL, který slouží k hledání mezer v síťových kabelech s optickými vlákny. Laser vystřelený podél kabelu efektivně zvýrazňuje místa poškození, mezer nebo jiných oblastí s vysokou ztrátou signálu.
Svoji teorii pak simulovali na reálné situaci. Tři kilometry dlouhý kabel byl spojen s konvenčním dronem vybaveným optickými vlákny, který prováděl činnost.

Jak vypadají a fungují FPV drony řízení po optickém kabelu.
Možné to je, ale…
Aby ověřil výsledky ruských testů, kontaktoval server Militarnyi specialisty z ukrajinské společnosti DeepStrikeTech, která se vývojem a výzkumem bojového využití dronů na bázi optických vláken zabývá.
„Podle mého názoru lze optická vlákna detekovat pouze tím, že je fyzicky uvidíte. Obrátili jsme se na vědeckou instituci, ale žádné řešení jsme nenalezli, protože spektrum, ve kterém je signál přenášen, je pro lidské oko i speciální kamery neviditelné. Dokonce jsme neosvětlovali vlákno, ale pouze samotný konektor a jádro,“ popsal zástupce společnosti, jak dopadlo jejich testování ruské metody, které provedli s vědeckou institucí.
Teoreticky je tak podle nich možné vyhledávat nepřátelské piloty pomocí osvětlených optických vláken, neobejde se to ale bez splnění několika specifických podmínek.
Vojáci musí najít potřebný kabel dříve, než nepřátelští operátoři změní svou pozici. Hledání je možné pouze v noci a za použití vhodného vybavení a dronů. Kabel navíc musí být neporušený, tedy bez jakýchkoli přerušení, která by mohla narušit laserový paprsek.
S ohledem na to, že operátoři dronů vybavených optickými vlákny a denními kamerami často mění svou pozici v noci a novou zaujímají až druhý den, je taktika jen stěží účinná. Může však mít své místo v boji proti operátorům nočních dronů.
Detekci kabelů ztěžuje i to, že ukrajinská armáda již delší dobu nakupuje optická vlákna s matným černým nebo zeleným krytím, které komplikuje jejich detekci, dodává Militarnyi.
Protiopatření hledá i Kyjev. „Ukrajinští vývojáři zkoumají nápady na fyzické zneškodnění těchto FPV dronů pomocí věží, síťových odpalovacích zařízení a brokovnic a také studují využití laserů k jejich zneškodnění. Tato řešení se již testují,“ řekli deníku Ekonomična pravda zástupci ukrajinské technologické „platformy“ Brave1, která zajišťuje inovativní řešení pro ukrajinskou armádu.
Na sociální síti X se v poslední době stále častěji objevují záběry, kde je vidět, jak Ukrajinci projíždějí trasy, po jejichž stranách jsou umístěné stožáry s napnutou sítí. Nejde ovšem o úplnou novinku, stejné řešení Rusové použili už v Bachmutu a na dalších rizikových úsecích.
Na začátku dubna se pak terčem ukrajinského útoku stala továrna na optické kabely ve městě Saransk v Mordvinské republice, zhruba 820 kilometrů od hranice s Ukrajinou. O zásahu průmyslového objektu tehdy informoval tamní gubernátor Arťom Zdunov.