Článek
Ulicemi Berlína projel v neděli automobilový konvoj na podporu Ruské federace. Zúčastnilo se ho kolem 400 aut a 900 lidí, uvedl v pondělí tajemník spolkové země Berlín pro vnitro Torsten Akmann.
Oficiálně se demonstranti vydali do ulic v rámci pochodu proti diskriminaci lidí ruského původu. „Ne propagandě ve škole – Ochrana rusky mluvících občanů – Ne diskriminaci,“ znělo motto pochodu podle německého serveru Berliner Zeitung. Příznivci mávali vlajkami Ruské federace, Sovětského svazu nebo výsadkového vojska. Jiní měli transparenty s nápisy „Zastavte nenávist k Rusům“.
Proti demonstraci se na sociálních sítích vymezil například ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk. „Drahá starostko Berlína Franzisko Giffeyová a berlínská policie, jak můžete, panebože, povolit tento pochod hanby uprostřed Berlína? A v den, kdy vyšly na povrch informace o masakru ruských vojáků na ukrajinských civilistech,“ napsal na svůj twitterový účet s odkazem na zprávy o událostech ve městě Buča.
Minimálně v jednom případě se navíc podle svědectví mezi demonstranty objevil symbol Z. Ten ruské úřady, byť ho tamní abeceda nezná, vysvětlují jako zkratku znamenající „za vítězství“ a „za mír“. V Rusku se z něj stal všudypřítomný symbol na podporu invaze, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci.
V některých spolkových zemích Německa včetně Berlína je nicméně symbol Z zakázán. V Bavorsku nebo Dolním Sasku za jeho použití hrozí pokuty i vězení, podobně i v Berlíně. Tamní policie už vyšetřuje pět případů, kdy byl symbol použit.
Iris Sprangerová, která má v berlínské regionální vládě na starost vnitro, řekla, že zobrazování písmene Z na podporu Ruska jasně znamená schvalování útočné války.
Podle německého serveru Focus zamířili demonstranti v neděli odpoledne ze severovýchodního Berlína až na olympijský stadion v berlínském Charlottenburgu.
Podobná kolona podporovatelů Ruska jela už minulou neděli z Kolína nad Rýnem do Bonnu. Organizátoři tehdy mluvili o demonstraci za mír, ale řada účastníků provolávala proruská hesla, včetně jména prezidenta Vladimira Putina. Cílem kolony byl sovětský památník vojáků padlých za druhé světové války, napsal web WDR.