Článek
Kalifornský lesní požár nazvaný McKinney, který od 29. července postihl oblast o 242 čtverečních kilometrech a zabil čtyři lidi, stále není plně pod kontrolou. Asi o 130 kilometrů dál jihozápadním směrem se mezitím 5. srpna na 44 čtverečních kilometrech rozhořela skupina 12 ohňů, která zatím není pod kontrolou vůbec.
Během likvidace požárů zachytili hasiči na kameru i unikátní jev ohnivé tornádo, uvedla britská stanice BBC.
Tento výjimečný a vzácný úkaz podle expertů vzniká kombinací větrů a extrémního tepla ničivých požárů, kdy suchý, horký vzduch rychle stoupá směrem vzhůru a s sebou vynáší vodní páru, plyny a aerosoly, které ve větší výšce chladnou, následně kondenzují.
Nad extrémně rozsáhlými požáry se pak mohou vytvořit mraky podobné běžným kumulům. Těmto specifickým mraků se říká pyrokumul a jsou podobné mrakům, v nichž vznikají tornáda.
Analýza:
U vzniku požárů nejlépe vinu změny klimatu vyjadřuje zvyšující se počet dní, kdy panuje počasí vhodné pro jejich vznik i šíření. Tedy horkých, suchých a větrných. Takových dní přibývá po celém světě. Evropě se proti tomu v posledních letech nedaří bojovat a spolu s počtem rizikových dní, roste i počet požárů a rozloha spálených ploch.
Jak je vidět v úvodním videu, ohnivé tornádo je velmi nebezpečné a ztěžuje hasičům práci při likvidaci požárů. Díky své intenzitě nasává vzduch a rozdmýchává tak další plameny.
Z tornáda zároveň mohou létat do větší vzdálenosti hořící části, které mohou zakládat nové požáry.
V roce 2022 zatím v Kalifornii 5000 různých ohňů spálilo asi 730 čtverečních kilometrů lesů a jiné vegetace.
To je méně než v předchozích dvou letech touto dobou. Sucho a vedra ale podle expertů předznamenávají žhavý zbytek ohňové sezony.
Do některých spálených oblastí z minulých let se zatím pomalu začal vracet život, píše agentura AP.