Článek
Povstalci dál postupují severozápadní Sýrií. Pod vedením organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se jim dosud podařilo získat kontrolu nad nejlidnatějším městem země Aleppem.
Armáda věrná prezidentovi Bašáru Asadovi se musela stáhnout kvůli nedostatku vojáků, na místě přitom zanechala i velké množství techniky.
Na sociální síti X se tak objevily například snímky, na nichž se povstalci fotí před moderním ruským protiletadlovým systémem Pancir-S1.
Autenticitu záběrů nelze nezávisle ověřit, sdílel je ale například investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA).
Východně od Aleppa se pak povstalcům podařilo obsadit letecké základny Nayrab a Kuweires, jak napsal britský The Guardian. Na obou místech měli povstalci získat do svého držení letouny L-39 syrských vládních jednotek. Na základnách se podle dostupných zpráv mají nacházet i bezpilotní stroje íránské výroby.
Záběry ze základny na sociální síti X sdílel například účet QalaatAlMudiq, který monitoruje dění v Sýrii, případně účet NOELreports, který sdružuje analytiky a spolehlivě monitoruje například válku na Ukrajině.
Aero L-39 Albatros je podzvukový proudový letoun, který byl vyvinut v 60. letech v tehdejším Československu. Jde o nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě, který sloužil ve více než 30 zemích světa; Asadův režim jich má několik desítek. Z videa však není patrné, v jakém stavu stroje jsou ani zda mají povstalci vůbec nějaké piloty.
Nyní se povstalci podle prohlášení snaží proniknout i do čtvrtého největšího syrského města Hamá, které se nachází na jih od Idlibu. Podle agentury AP to však nebylo možné ihned nezávisle potvrdit.
Armáda podle agentur připravuje protiofenzivu, čemuž mohou nasvědčovat i indicie, že z Iráku v noci dorazily milice podporované Íránem, které míří na sever země, aby pomohly vládní armádě v boji proti povstalcům.