Článek
Policie na místo dorazila během tří minut. Sestříhané video ukazuje příjezd dvojice policistů k bance. Jedním z nich je i šestadvacetiletý Nickolas Wilt, který pouhých jedenáct dnů před zásahem dokončil policejní akademii (více zde).
Oba podle policejního sboru běželi k místu střelby, aby zachránili životy co nejvíce lidí. Mezi útočníkem a policií se však rozpoutala přestřelka, při které byl mladý policista postřelen do hlavy, jeho kolega Cory Galloway utrpěl poranění na rameni.
Jak je vidět v úvodním videu, Galloway se ihned stáhne a zpoza zdi pod schody se mu po chvíli podaří střelce trefit. „Myslím, že jsem ho dostal. Myslím, že šel k zemi,“ hlásí pak kolegům do vysílačky. „Podezřelý šel k zemi. Dostaňte (odtamtud) policistu.“
Galloway při zásahu utrpěl lehké zranění, Wilt je v nemocnici v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Střelec zabil pět lidí a sám zemřel při policejním zásahu.
Zástupce šéfa policie v Louisville Paul Humphrey ocenil zákrok dvojice jako hrdinský. „Udělali přesně to, co udělat museli, aby zachránili životy,“ poznamenal s tím, že od chvíle, kdy policisté dorazili na místo, už pachatel nikoho nezastřelil, píše ČTK.
Hromadné střelby v USA
Ředitelka, o které rodiče žáků mluví jako o „světici“, údržbář, učitelka, která v ten den jen zaskakovala, a tři devítileté děti. Oběti školního masakru na křesťanské škole v americkém Nashvillu, kde vraždila bývalá studentka.
V USA řádil další osamělý střelec. 52letý muž zabil ve státě Mississippi šest lidí, policii se ho podařilo zadržet. Jaký je přesný motiv jeho útoku, zatím není známo. Podobných útoků proběhlo v USA od začátku roku už přes 70.
Slova chvály a uznání za rychlost si nedávno vysloužili i policisté v Nashvillu, kteří zasahovali v tamní křesťanské základní škole proti střelkyni, která zabila šest lidí (více zde).
Agentura Reuters nashvillský zásah dala do kontrastu s videozáznamy ze střelby v texaském Uvalde loni v květnu. Tam útočník střílel v zabarikádovaných třídách téměř 80 minut, než dveře vyrazila zásahová jednotka a zabila ho. Tragédie si nakonec vyžádala životy 19 dětí a dvou dospělých.
Kritice čelila policie i po střelbě v Parklandu na Floridě v roce 2018, kdy zůstala stát před budovou, místo aby pronásledovala podezřelého. Při útoku tehdy zemřelo 17 lidí, včetně studentů a zaměstnanců školy.