Článek
Mazut uniklý po ztroskotání dvojice tankerů v Kerčském průlivu už dosáhl ruského pobřeží. Oznámil to v úterý gubernátor Krasnodarského kraje na jihu Ruska Veniamin Kondratěv. Kerčský průliv odděluje mezinárodně uznané území Ruska od Krymu, ukrajinského poloostrova, který Moskva okupuje od roku 2014.
Videa zveřejněná na sociální síti Telegram ukazují ruskou pláž posetou skvrnami černé látky podobné ropě. Ekologická organizace Greenpeace mezitím uvedla, že havárie může být jednou z největších ekologických katastrof v Černém moři a hrozí vážnými následky pro rostlinný a živočišný svět.
Ruský ministr přírodních zdrojů a ekologie Alexandr Kozlov ale řekl, že část mazutu by mohla klesnout na mořské dno v důsledku chladného počasí, uvedla agentura Reuters.
V úterý se v průlivu dostal do potíží už třetí ruský tanker. Podle námořní záchranné služby má plavidlo Volgoněfť 109 poškozený nákladní prostor, těsnost samotného trupu ale nebyla narušena a únik ropných produktů do moře tentokrát nenastal, píše server Kavkazr.
Loď po nehodě bezpečně zakotvila v přístavu Kavkaz na východní straně průlivu a posádka je v pořádku, uvedla ruská státní agentura TASS.
Už v neděli havarovala ve stejné oblasti dvě plavidla. Tanker Volgoněfť 212 se rozlomil a potopil, loď Volgoněfť 239 najela na mělčinu 80 metrů od břehu poblíž přístavu Taman. Obě plavidla vezla dohromady asi 9200 tun ropných produktů.
Vyřazené lodě a zatčení kapitána
Ruský deník Izvestija zjistil, že obě lodě měly být vyřazeny z provozu už před deseti až patnácti lety, kdy jim skočila životnost. Volgoněfť 239 dokonce nesměl vůbec vyplout na moře, protože měl „pozastavenou platnost dokumentů“.
Odborníci, kteří se zabývají tímto odvětvím, také uvedli, že tankery neměly vplout do bouře, protože jejich konstrukce jim neposkytuje dostatečné zatížení.
Ztroskotané lodě byly postaveny v 80. letech. Původně šlo o říční tankery s možností omezeného přístupu do pobřežních mořských zón, ale jen za klidných povětrnostních podmínek. V 90. letech byly přestavěny na třídu „řeka-moře, uvádí ruský exilový server The Moscow Times. Podle informací listu ale mohla bouře plavidla nadměrně zatížit, což vedlo k selhání trupů lodí.
Telegramový účet Baza informoval, že ruští vyšetřovatelé zatkli kapitána tankeru Volgoněfť 212 Leonida Volegova. Podezírají ho z trestného činu porušení pravidel bezpečnosti a provozu námořní dopravy, což v důsledku nedbalosti vedlo ke smrti jednoho člena posádky.
Kerčský průliv odděluje pevninské Rusko od ukrajinského anektovaného poloostrova Krym a zároveň spojuje Černé moře s Azovským mořem. Je klíčovou námořní cestou pro vývoz ruského obilí a ropných výrobků.