Článek
Pokud by se mezi Čínou a USA rozhořel válečný konflikt, znamenalo by to „neúnosnou katastrofu“ pro celý svět. Ve svém prvním výraznějším projevu od nástupu do funkce to oznámil čínský ministr obrany Li Šang-fu.
Americké námořnictvo dříve informovalo o „nebezpečných manévrech“ čínské válečné lodi v blízkosti jeho torpédoborce, který v sobotu proplouval Tchajwanským průlivem spolu s kanadským plavidlem. Podle USA mohlo vést čínské chování k „nehodám závratných rozměrů“.
Pentagon v pondělí zveřejnil záběry z incidentu. Podle amerického indopacifického velitelství čínské plavidlo přetnulo trasu torpédoborce a přiblížilo se k němu na 140 metrů. Americká loď prý musela snížit rychlost, „aby zabránila srážce“, cituje z prohlášení britský deník The Guardian.
Peking Spojené státy i Kanadu v návaznosti na incident kritizoval za „úmyslné vyvolávání rizik“. Obě země ovšem oponovaly tím, že jejich lodě pluly pouze tam, kde jim to mezinárodní právo dovoluje a Čína tak podle nich porušila zavedené námořní normy.
Tchajwanský průliv je pro Peking zvlášť citlivou oblastí. Úžinou totiž prochází faktická hranice mezi Čínskou lidovou republikou a samosprávným Tchaj-wanem. Peking ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii, ačkoli mu čínští komunisté nikdy nevládli. Američané tamní vládu dlouhodobě vojensky podporují.
Analýza čínské role v konfliktu na Ukrajině
Čína se snaží o svůj dlouho avizovaný mírový dialog mezi Ruskem a Ukrajinou. Její cesta mírového prostředníka ovšem není tak jednoduchá a skvrny na pověsti jí dělá už jen její dosavadní „proruská neutralita“.
Ministr Šang-fu, který se v březnu ujal funkce, ve svém projevu na bezpečnostním summitu v Singapuru řekl, že napětí v oblasti Tchajwanského průlivu vyvolávají pouze státy, které z tamního regionu nepochází. Vzkázal přitom, že „všechny země by se měly zdržet vstupování do vzdušného prostoru a teritoriálních vod jiných států“.
USA a Kanadu čínský ministr obrany obvinil z toho, že „výrazně zvyšují bezpečnostní rizika“, upozorňuje stanice BBC. Dodal, že Čína nedopustí, aby se námořní hlídky USA a jejich spojenců staly „záminkou k uplatňování hegemonie v oblasti plavby“.
Dále kritizoval také snahy o vytváření vojenských aliancí „podobných NATO“ v oblasti Asie a Tichomoří, které „by mohly zavléct region do víru sporů a konfliktů“. Narážel přitom na Spojené státy, které posilují obrannou spolupráci se zeměmi v tomto regionu.
Ačkoliv Šang-fu Spojené státy i Kanadu nařknul z toho, že zastávají „mentalitu studené války“, prohlásil, že svět je dost velký pro Čínu i USA a obě velmoci by se měly snažit hledat společnou řeč.
Den předtím přitom Čína odmítla americkou žádost o jednání obou ministrů, připomněla agentura Reuters.
Tchajwanský průliv na mapě: