Článek
Ruský prezident Vladimir Putin zamířil na východ – do Severní Koreje a Vietnamu.
Podle poradce Kremlu Jurije Ušakova mohl v Pchjongjangu podepsat dohodu o strategickém partnerství. Součástí delegace má být i nový ministr obrany Andrej Bělousov a další členové vlády, shrnuje BBC.
Severokorejské hlavní město se na návštěvu připravuje ve velkém. Ze záběrů, které zveřejnila ruská státní agentura TASS, je zřejmé, že cestu z letiště lemují ruské vlajky a Putinovy portréty.
Očekává se, že pro ruského prezidenta projde po náměstí Kim Ir-sena slavnostní průvod. V rámci státní návštěvy je rovněž plánována prohlídka kostela Životodárné Trojice v Pchjongjangu, který je jedinou pravoslavnou stavbou v KLDR.
Připomeňme, že Putina pozval severokorejský vůdce Kim Čong-un, když byl loni v září na ruském Dálném východě. Minulý týden pak prohlásil, že se vztahy s Ruskem „rozvinuly v nezlomný vztah soudruhů ve zbrani“.
Současný ruský prezident nebyl v Pchjongjangu od července 2000, kdy se setkal s otcem současného vůdce Kim Čong-ilem.
Rozhovor
„Řekl bych, že Severokorejci už pravděpodobně získávají od Rusů podněty a případně i vylepšují design svých raket. Možná dokonce dostávají i technologii, která jim s tím pomůže,“ říká v rozhovoru pro SZ analytik Joseph Bermudez.
Dávný partner
Bílý dům sbližování mezi Ruskem a KLDR znepokojuje. Jak v pondělí novinářům řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby, nejde o současnou cestu. „Co nás znepokojuje, je prohlubování vztahů mezi těmito dvěma zeměmi.“
John Nilsson-Wright, vedoucí programu Japonsko a Koreje v Centru geopolitiky Cambridgeské univerzity, uvedl, že Putin „posiluje vazby se svým starým partnerem z dob studené války“ ve snaze „čelit jakémukoli náznaku, že by USA a jejich spojenci byli schopni izolovat Moskvu“.
„Podporuje vztahy mezi autoritářskými režimy v době, kdy jsou demokratické vlády v defenzivní pozici a čelí globálním bezpečnostním výzvám (na Blízkém východě, ve východní Asii a na Ukrajině),“ dodal.
Vztahy mezi oběma zeměmi posilují od začátku války na Ukrajině. Podle západních zemí Severní Korea pomáhá Rusku s agresí dodávkami dělostřelecké munice a balistických raket. Mnohé severokorejské zbraně vycházejí ze sovětských konstrukcí, takže shodná ráže je slučitelná s ruskými zbraněmi a některé jsou přesnými kopiemi ruských vzorů.
O vlivu raket z KLDR
Obrana proti některým raketám z KLDR bude pro Ukrajinu obtížná a v mnoha případech nejspíše nemožná.
Náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell minulý týden prohlásil, že tyto dodávky mají „významný dopad na situaci na bojišti“. Méně jasné podle Campbella je, co Rusko poskytuje Severní Koreji.
Mohla by to být tvrdá měna, energie či kapacity, které KLDR umožňují rozvíjet jaderný a raketový program. Severní Koreji se totiž nedávno nepodařilo umístit na oběžnou dráhu druhý špionážní satelit.
Tiskové agentury upozorňují, že jakékoli zbrojní obchody se Severní Korejí by znamenaly porušení řady rezolucí OSN, které Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti dříve schválilo.