Článek
V úterý přistály na letišti ve Washingtonu dvě pandy velké. Jak napsal server CNN, je to poprvé za 24 let, co hlavní město Spojených států přivítalo nové „chlupaté diplomaty“ z Pekingu.
Pao Li a Čching Pao jsou tři roky a do USA je dopravilo letadlo označené jako Panda Express. Jejich domovem se stane tamní národní zoologická zahrada (Smithsonian National Zoological Park).
Nahrazují oblíbenou trojici, která se v rámci smlouvy z roku 2020 vrátila do Číny.
Nový pár nyní bude nejméně 30 dní v karanténě. Jak vysvětlili zástupci zoo, během ní jim tamní tým pracovníků poskytne „různé obohacující předměty, které je udrží aktivní a povzbudí k prozkoumávání jejich nového prostředí“.
Zapůjčeny byly na 10 let s poplatkem jeden milion dolarů (přibližně 23 milionů Kč) ročně za každou pandu. Peníze mají použity na podporu ochranářských snah v Číně. Přesné podmínky nové dohody zatím nejsou známé, shrnuje ČTK.
Předchozí smlouva o pandách mezi USA a Čínou vypršela loni, což vyvolalo obavy, že Peking začne postupně stahovat pandy z amerických zoologických zahrad kvůli neshodám, které mezi oběma zeměmi panují.
V loni v listopadu se čínský prezident Si Ťin-pching na severu Kalifornie sešel se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Součastí setkání bylo i přáním čínského prezidenta, aby výměnné programy pand pokračovaly. Letos tak díky tomu zoologická zahrada v San Diegu uvítala jeden pandí pár, zatímco zoo v San Francisku na svůj teprve čeká.
Čínská vláda používá takzvanou pandí diplomacii k propagaci své země a k utvrzení obchodních vztahů. Posílá pandy do ciziny jako gesto dobré vůle, zvířata i jejich mláďata ale zůstávají jejím majetkem.
Všechna mláďata narozená v zámořských zoologických zahradách se obvykle vracejí do Číny ještě předtím, než dosáhnou věku čtyř let.
Přestože se novému pandímu páru dostalo velké mediální pozornosti, návštěvníci zoo si budu muset na oficiální představení počkat. Zoologická zahrada plánuje jejich představení veřejnosti až v lednu příštího roku, píše CNN.
Pandy se staly neoficiálním symbolem Washingtonu D. C. poté, co čínský premiér Čou En-laj daroval americkému prezidentovi Richardu Nixonovi jeden pandí pár při jeho diplomatické návštěvě Číny v roce 1972.