Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusové se pochlubili, že v Kurské oblasti Ukrajincům zničili západní radarový systém. Na síti Telegram o tom psal například propagandistický proválečný účet Voenacher.
Podle pozorovatelů, kteří analyzovali zveřejněné záběry, ale v tomto případě mělo ve skutečnosti jít o severokorejské zařízení.
Konkrétně zmiňují pokročilý systém Pongae M-2020, který měly v oblasti využívat čečenské jednotky (viz fotografie níže). K jeho zničení mělo dojít „přátelská palbou“, kdy ho ruští vojáci omylem zaměnili za ukrajinský systém.
Spolupráce Moskvy a Pchjongjangu se skloňuje především v souvislosti s nasazením vojáků z KLDR v ruské Kurské oblasti.
Režim diktátora Kim Čong-una je rovněž obviňován z dodávek zbraní ruské vládě, která je využívá ve své válce na Ukrajině.
O vojácích KLDR v Rusku
Otázkou zůstává, o kolik vojáků půjde a jak budou použiti. Že jich bude hodně a půjdou přímo do boje, je jen jednou z variant. Ne však nepravděpodobnou.
Přítomnost Pongae M-2020, severokorejské obdoby ruského Tor-M2, mají dokládat videa na sociálních sítích, napsala například ukrajinská tisková agentura Unian.
Informovaly o ní i investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA), nebo účet NOELreports, který sdružuje analytiky a válku na Ukrajině poměrně spolehlivě monitoruje.
Institut Dálného východu na jihokorejské Kyungnamské univerzitě spolu se zástupci ministerstva obrany informace analyzovali a klasifikovali je jako „systém protivzdušné obrany v nízké výšce“, podotkl portál Militarnyi.
Nejvyšší ukrajinský představitel pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko pro Unian uvedl, že se o přítomnosti Pongae M-2020 dozvěděl až po zmíněném ruském útoku na systém.
Zároveň upozornil na několik důležitých momentů. Zaprvé lze hovořit o rozšíření technických prostředků dodávaných z KLDR do Ruska. O předání pokročilého systému neinformovala ani západní, ani jihokorejská rozvědka, zdůraznil Kovalenko.
Nasazení severokorejského Pongae M-2020 v ruských službách zároveň podle něj naznačuje, že agresor má problém s protileteckou obranou.
„V KLDR se Rusko ptá právě na to, co mu nejvíce chybí, a v těchto dodávkách se odráží složitost plnění ztrát. Nejdříve granáty, pak vojáci, děla, rakety a teď už i protivzdušná obrana,“ poznamenal.