Článek
V neděli zasáhla Zemi silná geomagnetická bouře. To, co mohlo mít vážné dopady na energetickou soustavu, fungování satelitů nebo navigačních systémů (více zde), přineslo okouzlující podívanou velké části lidí na severní polokouli – mohli sledovat polární záři.
Zatímco v polárních oblastech je tento úkaz vcelku běžný, v nižších zeměpisných šířkách je jeho výskyt vzácný. V úvodu si můžete prohlédnout záběry z amerického státu Minnesota.
Díky tzv. slunečním větrům si mohli jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů na obloze užít i lidé v Česku. Kromě červené a zelené měla záře i odstíny růžové.
#polarnizare výrazná polární záře od Dana Neumanna z Plzeňska aneb červená a zelená není problém) pic.twitter.com/JoouY159Z7
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 23, 2023
Příčinou geomagnetické bouře v blízkosti Země byl páteční výron koronální hmoty. Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) tento jev související se slunečními erupcemi popisuje jako „miliardu tun plazmatu vyvrženého ze Slunce“.
„Když výron koronální hmoty dorazí k Zemi, může vyvolat jedny z největších geomagnetických bouří. Jedny z nejjasnějších a nejaktivnějších polárních září tak můžou sahat nejdále k rovníku,“ cituje NOAA americká televize Fox News.
Síla této geomagnetické bouře podle NOAA dosahovala čtvrté třídy z pěti, tedy druhé nejvyšší. Fenomén je důsledkem interakce mezi proudy nabitých částic označovaných jako sluneční větry a zemským magnetickým polem.