Článek
S vyklízením Lützerathu, v němž bylo původně přes 400 aktivistů, začala policie ve středu. Ekologičtí aktivisté si tam na protest proti demolici vybudovali přístřešky. Obec se v posledních dnech stala v Německu symbolem boje proti změnám klimatu.
V sobotu nedaleko Lützerathu proti demolici protestovalo přinejmenším 15 000 lidí, včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Část demonstrujících se však pokusila dostat přímo do osady, čemuž bránila – i za použití vodních děl a obušků – policie.
Právě deštivé počasí v předchozích dnech a použití vodních děl proměnily tamní místo v jedno velké oraniště, které zradilo i zasahující policisty.
Vznikla tak trochu komická situace, kdy někteří těžkooděnci zapadli a jejich kolegové je museli vytahovat ven, jak dokládá úvodní video.
Do pondělí se policistům osadu podařilo vyklidit. Dvojice aktivistů s přezdívkami Pinky a Brain ale zůstávala v podzemním tunelu vyhloubeném svépomocí. I ti ale nakonec v pondělí dopoledne dobrovolně odešli.
Poslechněte si díl podcastu 5:59 o německém protestu
Obec Lützerath v německém Severním Porýní-Vestfálsku se proměnila v bitevní pole mezi uhelným průmyslem a klimatickým hnutím. Jak německá vláda nutnost vytěžení pozemků pod Lützerathem vysvětluje?
V pondělí pak jiní klimatičtí aktivisté obsadili rypadlo v hnědouhelném povrchovém dole Hambach v německém Severním Porýní-Vestfálsku.
Na zařízení se od časných ranních hodin nacházejí celkem čtyři lidé, sdělil agentuře DPA mluvčí společnosti RWE, které důl patří. Rypadlo je mimo provoz.
Podle protestní skupiny Gegenangriff – für das gute Leben (Protiútok – za dobrý život) obsadilo rypadlo osm aktivistů. Cílem akce bylo vyjádřit solidaritu s lidmi v nedalekém Lützerathu. Skupina rovněž kritizovala postup policie v této obci a požadovala, aby byla výroba energie v Německu zespolečenštěna.