Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Desetitisíce lidí vyrazily protestovat před novozélandský parlament proti návrhu sporného zákona, jenž by podle jeho kritiků podkopal práva původních obyvatel. Jedná se o jeden z největších protestů v historii země; podle stanice BBC se v metropoli Wellingtonu sešlo kolem 35 tisíc lidí, deník The Guardian píše s odvoláním na tamní policii až o 42 tisících protestujících.
Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a také stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly. Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi.
Návrh zákona je jedním z hlavních bodů menšinové koaliční strany ACT New Zealand. Podle navrhovatelů má nový výklad znění zaručit Novozélanďanům stejná práva, ale jeho kritici se obávají, že by naopak podkopal práva původních obyvatel, píše The Guardian nebo BBC.
Na protest proti zákonu vyšel před devíti dny na severu země poklidný protestní pochod, který skončil v úterý v hlavním městě Wellingtonu. Organizátoři vyzvali k pokojnému protestu, což vedlo k živému projevu radosti a jednoty. Navzdory velikosti davu nebyly policií hlášeny žádné výtržnosti. Mezi protestujícími byla také nově zvolená maorská královna, sedmadvacetiletá Nga Wai hono i te po Paki.
„Královna je ochotná pomoci vést rozhovor o národnosti a národní jednotě, ale nepřijme jednostranný proces, který podkopává smlouvu,“ uvedla v pondělním prohlášení její mluvčí Ngira Simmonsová.
Návrh zákona minulý týden prošel prvním čtením po několikanásobných pokusech o zdržení řízení a haky vedené poslankyní Te Pāti Māori Hanou-Rawhiti Maipi-Clarkeovou, která na protest roztrhala kopii návrhu zákona.
Návrh zákona nemá širokou podporu a je nepravděpodobné, že by v dalších dvou čteních dostal podporu. Další dvě vládní strany oznámily, že ho dále nepodpoří. V koaliční smlouvě se totiž zavázaly k podpoře zákona pouze v prvním čtení.
Návrh nicméně vyvolal všeobecný hněv mezi veřejností, akademiky, právníky a skupinami bojujícími za práva Maorů, kteří se domnívají, že vytváří rozdělení, podkopává smlouvu a poškozuje vztahy mezi původním obyvatelstvem a vládnoucími orgány.
Výbor pro spravedlnost vyslechne podání k návrhu zákona, což by mělo trvat šest měsíců, poté se vrátí do parlamentu ke druhému čtení.
Maorové tvoří asi 17 procent novozélandské populace, je jich zhruba 900 tisíc. Podle AFP se potýkají více s chudobou či nezaměstnaností než většinové obyvatelstvo, trpí častěji kardiovaskulárními nemocemi, cukrovkou či rakovinou a je mezi nimi vyšší procento sebevražd.