Článek
Video z Chartúmu, které v pondělí kolovalo po sociálních sítích, zachycuje jednu ze čtvrtí se zničenými obytnými domy a obchody.
Autenticitu záběrů potvrdila britská stanice BBC, byť se redakci nepodařilo kvůli stále probíhajícím bojům přesné datum vzniku ověřit.
Obyvatelé hlavního súdánského města se potýkají s nedostatkem vody, potravin i léků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si boje vyžádaly už 459 obětí a 4072 zraněných. BBC zveřejnila odhad, podle kterého je nyní v Chartúmu asi 24 tisíc žen v pokročilém stadiu těhotenství, přičemž značná část nemocnic je kvůli konfliktu mimo provoz.
„Ze zhruba 80 nemocnic v Chartúmu, ať už těch veřejných, nebo soukromých, jich nefunguje skoro 60,“ popsala v rozhovoru pro Seznam Zprávy Češka Zdena Hasanová. V Súdánu žije už desítky let. Přestože tu zažila několik pokusů o převrat, ten aktuální je podle jejích slov nejnásilnější a nejintenzivnější. „Lékaři a sestry se nemohou dostat do nemocnic, protože na silnicích není běžný provoz a jsou nebezpečné. Dochází také léky a vypadává elektřina. Dopadá to nejvíce na lidi s chronickými nemocemi nebo na zraněné. Zdravotní péče je teď mnohem horší než za normální situace, což vnímám jako daleko větší problém než chybějící vodu nebo elektřinu v domácnostech.“
Třídenní příměří, které v pondělí potvrdila armáda, se podle televize Al-Džazíra dodržuje pouze v některých částech země, nejtěžší boje pokračují v okolí prezidentského paláce v Chartúmu. V úterý večer pak znovu vypukly střety mezi oběma stranami.
Co se děje v Súdánu?
Súdánský konflikt je vyústěním rostoucího napětí mezi armádním lídrem a hlavou státu Fattahem al-Burhánem a vůdcem RSF Muhammadem Hamdanem Dagalem.