Článek
Jak je vidět v úvodním videu, český tým se ihned po příjezdu do Adiyamanu zapojil do činnosti. Minulé úterý večer začal prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Jedna budova měla patra zřícená na sobě, druhá byla sesunutá.
V současnosti pokračují s ostatními týmy v práci na dvou místech ve městě. Jde o rozsáhlá suťoviště, na jednom místě předpokládají 12 až 16 zavalených, na druhém to nejsou schopni určit ani ve spolupráci s místními lidmi.
Jak uvedl jejich mluvčí Jakub Kozák, doposud záchranáři z Česka vyprostili v Adiyamanu 50 mrtvých, dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Češi zůstanou v Turecku pravděpodobně ještě několik dnů. Navzdory zprávám o zhoršující se bezpečnostní situaci zatím neplánují předčasné ukončení činnosti. Bezpečnostní situace se v Adiyamanu podle mluvčího nezměnila.
Bezpečnostní situace v Turecku po zemětřesení
Záchranné akce po zemětřesení v Turecku a Sýrii stále probíhají v plném proudu. Mezinárodní záchranáři ale mají kvůli nespokojenosti místních obavy o vlastní bezpečnost. Turecko tak opustily týmy z Izraele, Německa i Rakouska.
Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým dorazil do země minulé úterý.
O víkendu se k němu připojili další dva hasiči, kteří přiletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci bylo především oblečení.